Uluslararası İstanbul Yayımcı Profesyonel Buluşmaları’nın odak ülkesi Azerbaycan

Türkiye Basım Yayın Meslek Birliği (TBYM) tarafından Kültür ve Turizm Bakanlığı ve çeşitli kurumların desteğiyle, 9-11 Mart 2021 tarihlerinde düzenlenen “Uluslararası İstanbul Yayımcı Profesyonel Buluşmaları” (Istanbul Publishing Fellowship) organizasyonunun odak ülkesi Azerbaycan seçildi.


 

Dünya yayımcıları ile Türk yayımcılarının karşılıklı işbirliğinin artırılması ve İstanbul’un telif pazarı haline getirilmesi amacıyla, Türkiye Basım Yayın Meslek Birliği tarafından ilk kez 2016 yılında düzenlenen Uluslararası İstanbul Yayımcı Profesyonel Buluşmaları (Istanbul Publishing Fellowing Program), bu sene altıncı defa tertip ediliyor.

9-11 Mart 2021 tarihlerinde İstanbul Cevahir Kongre Merkezi’nde düzenlenecek organizasyon kapsamındaki etkinlikler, salgın koşulları nedeniyle çevrim içi ve sınırlandırılmış şekilde yüz yüze yapılacak.

Organizasyona bu yıl ilk defa olarak, bir ülkenin yayıncılık ve edebiyatının merkeze alınarak tematik bir şekilde işleneceği “Odak Ülke” konsepti eklendi. 6. İstanbul Yayımcı Profesyonel Buluşmaları’nın odak ülkesi, Azerbaycan seçildi. Türkiye ile Azerbaycan arasındaki yayımcılık bağlarının güçlendirilmesi ve Azerbaycan’ın dünya yayımcılarına tanıtılması temelinde iki ülke yetkilileri arasında yürütülen çalışmalar sonucu çeşitli etkinlikler hazırlandı. Üç gün süresince, Azerbaycan yayımcılığı ve edebiyatını konu alan toplantılar, resim ve kitap sergilerinin yanı sıra, müzik ve mutfak gibi kültürel alanlara da uzanan etkinlikler gerçekleştirilecek.

Azerbaycan’dan 21 yayımcı kuruluşun yer alacağı organizasyona, 170’i yabancı ve 130’u yerli olmak üzere toplam 300 yayımcı katılıyor.

Programla ilgili ayrıntılı bilgiye buradan ulaşılabilir.

Yazar

Kâmil Engin

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.