Uluslararası Türk Akademisi’nin statüsüne dair anlaşma imzalandı - Milli Düşünce Merkezi Millî Düşünce Merkezi - Dünyaya Türkçü Bakış

DUYURU   • Yarışma   • 19 Mayıs Çağrısı

Uluslararası Türk Akademisi’nin statüsüne dair anlaşma imzalandı

Uluslararası Türk Akademisi’nin (The International Turkic Academy) web sitesinde yayımlanan habere göre, 16 Kasım Salı günü Uluslararası Türk Akademisi ve Kazakistan Cumhuriyeti Hükümeti arasında Türk Akademisi’nin yerleştirme koşulları ve düzenine dair anlaşma imzalandı.

17 Kasım 2020
Kâmil Engin

 

Türk Akademisi Başkanı Darhan Kıdırali ile Kazakistan Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Muhtar Tilevberdi
Türk Akademisi Başkanı Darhan Kıdırali ile Kazakistan Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Muhtar Tilevberdi

 

Bu tarihî belgeyi imzalama merasimine Uluslararası Türk Akademisi Başkanı Darhan Kıdırali ve Kazakistan Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Muhtar Tilevberdi katıldı.

Söz konusu Anlaşmada, Akademi’nin statüsü, öncelikleri ve ayrıcalıkları, bunun yanı sıra mal varlığına ilişkin konular belirlenmiştir.

Bu arada belirtmek gerekir ki, bu yıl Uluslararası Türk Akademisi’nin kuruluşunun onuncu yıldönümü. Nahçıvan Anlaşması gereği, 25 Mayıs 2010 tarihinde Nur Sultan’da Türk Akademisi resmî olarak faaliyetine başladı. Özgün bir ilmî araştırma merkezi niteliği taşıyan bu kurumun açılış törenine Elbası (Ulus önderi) Nursultan Nazarbayev ile Türkiye’nin on birinci Cumhurbaşkanı Abdullah Gül katıldı.

Daha sonra, Türk Konseyi’nin 22-23 Ağustos 2012 tarihlerinde Kırgız Cumhuriyeti’nin başkenti Bişkek’te düzenlenen ikinci zirvesinde, Türk Akademisi’ne uluslararası kurum statüsünün verilmesine dair karar alındı. Söz konusu belge, üye devletlerin parlamentolarında tasdik edildikten sonra Türk Akademisi 28 Ağustos 2014 tarihi itibarıyla uluslararası bir kurum statüsünü kazandı.

Uluslararası kurumun merkez ofisi, Nur Sultan şehrindedir. Uluslararası Türk Akademisi’ne üye devletler: Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan ve Türkiye’dir. Macaristan ise, gözlemci üyedir.

 

 

İmza Merasimi

 

Kaynak: (Uluslararası Türk Akademisi web sitesi/) 17 Kasım 2020

Yorum yapın!

Comment *

Peki ben ne yapabilirim?
Bizi okuyor, beğeniyor ve “Peki ben ne yapabilirim?” diye soruyor musunuz? Bağış yaparak bizi destekleyebilirsiniz. Bağışlarınızla faaliyetlerimiz daha sık, daha geniş ve daha etkili olacaktır. TIKLAYINIZ!

Yazarın millidusunce.com'daki yazıları