Ünlü Rus Sunucudan Kırgızistan Türküne Skandal Hareket – Milli Düşünce Merkezi Millî Düşünce Merkezi - Dünyaya Türkçü Bakış

DUYURU   • Türk ilim dünyasının acı kaybı   • Söz konusu-6: Kadın ve çocuk şiddetinin arka planı (canlı)

Ünlü Rus Sunucudan Kırgızistan Türküne Skandal Hareket

Ünlü Rus sunucu Artur Tsvetkov Moskova’da girdiği kafede maskesini düzgün takması yönünde uyarılınca, uyarıyıda bulunan Kırgız Türküne ırkçılık yaptı.

13 Ağustos 2020
Alina Asanbekova
Kırgız Türküne saldırdı
Artur Tsvetkov

Moskova’daki bir kafede ünlü Rus sunucu Artur Tsvetkov ile aşçı olarak çalışan Kırgız Türkü arasında 11 Ağustos günü tartışma yaşandı. Tartışmanın nedeni ise Kırgız Türkü aşçının Tsvetkov’u maskeyi doğru kullanmadığı için uyarması olduğu öğrenildi. İnternette hızlı şekilde yayılan tartışma görüntülerinde Rus sunucusunun Kırgız Türküne karşı ırkçı aşağılamalarda bulunduğu ve onu ülkeden attırmakla tehdit ettiği görülüyor. Tsvetkov tarafından olay yerine çağrılan polis incelemede bulunuyor. Bugün 13 Ağustos Artur Svetkov ile kafenin sahibi ve Kırgız Türkü çalışanla buluşması bekleniyor.
Sosyal medya kullanıcıları Tsvetkov’un şikayetini geri almasını ve Kırgız vatandaşından özür dilemesini talep ediyorlar.

***

11-август күнү Россиялык белгилүү алып баруучу Артур Цветков Москва шаарындагы фаст-фуд кафелеринин биринде иштеген кыргызстандык мигрант менен урушуп кеткен. Тартыш ал жерде иштеген кыргыз жаранынын Цветков масканы туура эмес кийип алганы үчүн ага эскертүү берүүсүнөн келип чыккан. Интернетке жайылып кеткен ал тартыш видеосунда алып баруучунун кыргыз жаранына каршы расалык басынтуу сөздөрүн айтып жатканы жана аны депортация менен коркутуп жатканын көрүүгө болот.

Окуя болгон жерге Цветков полиция чакырып арызданган жана полиция анын арызын кабыл алып, учурда караштыруу болуп, бүгүн 13-августта алып баруучу менен кафенин ээси жана кызматкерлери менен жолугушуу болот.

Ал эми кыргыз интернет айдыңында А.Цветковго каршы “арызын кайтарсын”, “кечирим сурасын” деген сыяктуу кайрылуулар көбөйүп жатат.

Kaynak : (https://kloop.kg/blog/2020/08/12/televedushhij-artur-tsvetkov-podralsya-s-kyrgyzstantsem-v-odnom-iz-zavedenij-moskvy/, 13/08/2020)

Peki ben ne yapabilirim?
Bizi okuyor, beğeniyor ve “Peki ben ne yapabilirim?” diye soruyor musunuz? Bağış yaparak bizi destekleyebilirsiniz. Bağışlarınızla faaliyetlerimiz daha sık, daha geniş ve daha etkili olacaktır. TIKLAYINIZ!

Yazarın millidusunce.com'daki yazıları