“Urmiye Gölü, bölgenin en büyük toz merkezi oldu”

İran’ın Batı Azerbaycan eyaleti Çevre Koruma Kurumu Müdürü Hasan Abbasnejad, basına yaptığı açıklamada, Urmiye Gölü’nün bölgenin en büyük toz merkezi haline geldiğini bildirdi.


 

İran’ın kuzeybatısında, Türkiye sınırında bulunan Urmiye Gölü, uzun yıllardır İran’ın genelini etkileyen kuraklıktan büyük ölçüde etkilendi. Sığ ve tuzlu gölün yaklaşık yüzde doksanı kurumuş halde bulunuyor.

Batı Azerbaycan eyaleti Çevre Koruma Kurumu Müdürü Hasan Abbasnejad, sorunun çözümü için acil tedbirlerin alınması gerektiğini bildirdi. Özellikle, gölün kuruması neticesinde kıyı şeritlerinde tuz fırtınalarının ortaya çıktığını, bu durumun bölgede önemli çevre sorunlarına yol açtığını ve bunu önlemek amacıyla Çevre Koruma Kurumu ile Tebriz Üniversitesi arasında ortak çalışma ve faaliyetlere başlandığını belirtti.

Abbasnejad, Urmiye Gölü çevresinde bulunan yirmi beş civarında göletin, özellikle Karakışlak Gölünün ekolojik durumunun da iyi olmadığını kaydetti.

Uzmanlara göre, bir zamanlar dünyanın sayılı tuz göllerinden biri olan Urmiye Gölü’nün ve su kaynaklarının hızla kuruması, İran ve bölge ülkeleri için çevre felaketlerine sebep olabilir.

Kaynak: https://www.gunaz.tv/az/new/rmiya-g-l-regionun-n-b-y-k-toz-m-rk-zidir-1639392524 (13/12/2021)

 

Yazar

Kâmil Engin

Peki ben ne yapabilirim?
Bizi okuyor, beğeniyor ve “Peki ben ne yapabilirim?” diye soruyor musunuz? Bağış yaparak bizi destekleyebilirsiniz. Bağışlarınızla faaliyetlerimiz daha sık, daha geniş ve daha etkili olacaktır. TIKLAYINIZ!

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.
Benzer Yazılar