Uygur Türkleri Belçika Parlamentosunun gündeminde – Milli Düşünce Merkezi Millî Düşünce Merkezi - Dünyaya Türkçü Bakış

DUYURU   • Asırlık çınar Bozkurt İlham Gencer’le sanat ve siyaset bir arada   • Gündem Özel: Karadeniz’de Rus-Amerikan Rekabeti ve Montrö

Uygur Türkleri Belçika Parlamentosunun gündeminde

Belçika Parlamentosuna Çin’in Uygur Türklerine karşı uyguladığı politikanın soykırım olarak adlandırılması için yasa tasarısı sunuldu.

13 Şubat 2021
Esra Çam
Uygur Türkleri Belçika Parlamentosunun gündeminde

Belçika Parlamentosu, Çin’in Uygur Türklerine yönelik insan hakları ihlalleri üzerine yasa tasarısını değerlendiriyor. Milletvekilleri Samuel Cogolati ve Wouter de Vriendt tarafından parlamentoya sunulan tasarı ile Belçika Hükûmetinin Doğu Türkistan’daki Uygur Türklerine yönelik uygulamaları soykırım olarak tanıması talep edildi. Cogolati yaptığı açıklamada: “1 milyondan fazla Uygur yeniden eğitim kampı adı verilen yerlerde hapsedilmiş, işkence görmüştür. Kadınlara tecavüz edilmiş, bazıları zorla kısırlaştırılmış, çocuklar zorla ailelerinden alınmıştır. Kanıtlar artmaktadır ve şimdi bu dehşetin adını soykırım olarak koyma zamanı gelmiştir.”
Ayrıca yasa tasarısında Doğu Türkistan’daki zorla çalıştırma uygulamasına ilişkin yasal düzenleme hazırlaması isteği de yer aldı. Parlamentoda görüşülmesi beklenen tasarı kabul edilirse Belçika, ABD’den sonra böyle bir kararın alındığı ilk ülke olacak.
(Kaynak: https://qha.com.tr/haberler/belcikali-milletvekilleri-cin-e-karsi-uygurlar-icin-harekete-gecti-bu-dehsetin-adini-soykirim-koyma-zamani-geldi/301974/ 13.02.2021)

Yorum yapın!

Comment *

Peki ben ne yapabilirim?
Bizi okuyor, beğeniyor ve “Peki ben ne yapabilirim?” diye soruyor musunuz? Bağış yaparak bizi destekleyebilirsiniz. Bağışlarınızla faaliyetlerimiz daha sık, daha geniş ve daha etkili olacaktır. TIKLAYINIZ!

Yazarın millidusunce.com'daki yazıları