Uygur Türkleri Belçika Parlamentosunun gündeminde

Belçika Parlamentosuna Çin’in Uygur Türklerine karşı uyguladığı politikanın soykırım olarak adlandırılması için yasa tasarısı sunuldu.


Uygur Türkleri Belçika Parlamentosunun gündeminde

Belçika Parlamentosu, Çin’in Uygur Türklerine yönelik insan hakları ihlalleri üzerine yasa tasarısını değerlendiriyor. Milletvekilleri Samuel Cogolati ve Wouter de Vriendt tarafından parlamentoya sunulan tasarı ile Belçika Hükûmetinin Doğu Türkistan’daki Uygur Türklerine yönelik uygulamaları soykırım olarak tanıması talep edildi. Cogolati yaptığı açıklamada: “1 milyondan fazla Uygur yeniden eğitim kampı adı verilen yerlerde hapsedilmiş, işkence görmüştür. Kadınlara tecavüz edilmiş, bazıları zorla kısırlaştırılmış, çocuklar zorla ailelerinden alınmıştır. Kanıtlar artmaktadır ve şimdi bu dehşetin adını soykırım olarak koyma zamanı gelmiştir.”
Ayrıca yasa tasarısında Doğu Türkistan’daki zorla çalıştırma uygulamasına ilişkin yasal düzenleme hazırlaması isteği de yer aldı. Parlamentoda görüşülmesi beklenen tasarı kabul edilirse Belçika, ABD’den sonra böyle bir kararın alındığı ilk ülke olacak.
(Kaynak: https://qha.com.tr/haberler/belcikali-milletvekilleri-cin-e-karsi-uygurlar-icin-harekete-gecti-bu-dehsetin-adini-soykirim-koyma-zamani-geldi/301974/ 13.02.2021)

Yazar

Esra Çam

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.