Uygur Türkü işadamının öldürülmesi üzerine sular durulmuyor – Milli Düşünce Merkezi Millî Düşünce Merkezi - Dünyaya Türkçü Bakış

DUYURU   • Türk ilim dünyasının acı kaybı   • Söz konusu-6: Kadın ve çocuk şiddetinin arka planı (canlı)

Uygur Türkü işadamının öldürülmesi üzerine sular durulmuyor

İstanbul’da cinayete kurban giden Uygur Türkü işadamı Saimaiti soruşturmasının kilit isimlerinden Habibullah Abdulkadir’in Kırgızistan Devlet başkanı Ceenbekov’un göreve başlama töreninde görüntüleri ortaya çıktı. Kırgızistan başkanlık ofisi ise soruşturma ile bağlantısının bulunmadığını tekrarladı.

23 Kasım 2019
A. Selim Babaoğlu
Uygur Türkü işadamının öldürülmesi üzerine Kırgızistan'da sular durulmuyor.
Kırgızistan devlet başkanlığı Saimaiti soruşturması ile bağlantısının olmadığını beyan etti

 

ABD destekli Radio Free Europe/Radio Liberty’de çıkan haberde Kırgız başkanlığının geçtiğimiz günlerde İstanbul’da cinayete kurban giden Uygur Türkü işadamı Aierken Saimaiti vakası ile ilgili beyanatına yer verildi.

Kırgızistan başkanlık ofisinden yapılan açıklamada OCCRP (Doğu Avrupa, Kafkaslar, Orta Asya ve Orta Amerika’da faaliyet gösteren Organize Suç ve Yolsuzluk Raporlama Projesi), Özgür Avrupa Radyosu’nun Kırgızistan Şubesi, Kırgız haber sitesi Kloop tarafından ortak yürütülen soruşturmanın merkezinde bulunan Aierken Saimaiti ile Kırgızistan başkanının hiç bir bağlantısının olmadığı bir kez daha vurgulandı.

Başkanlık sözcüsü Tolganay Stamaliyeva’nın basın açıklamasında Kırgızistan Devlet Başkanı Sooranbay Ceenbekov’un ile Saimaiti soruşturmasının diğer kilit isimlerinden biri olan Habibullah Abdulkadir ile önceden tanıştığı ancak hiçbir ortak iş projesinde yer almadığı yer aldı.

Saimaiti Gizlice Bilgi Sağlıyormuş

Özgür Avrupa Radyosu’nun ortak yürüttüğü soruşturmada İstanbul’da öldürülen Uygur Türkü işadamının gazetecilere Habibullah Abdulkadir tarafından yönetilen ağ ile milyonlarca doların Kırgızistan’dan nasıl dışarı çıkardığına dair bilgi sağladığı meydana çıkarılmıştı.

Soruşturmanın kilit isminin Ceenbekov ile görüntüleri ortaya çıktı

Ortak soruşturma kapsamında Kırgızistan Devlet Başkanı Sooranbay Ceenbekov’un göreve başlama töreninde Habibullah Abdulkadir’in de yer aldığına dair bir video da ortaya çıkarılmıştı. Başkanlık sözcüsü Tolganay Stamaliyeva söz konusu görüntüler dair ise törenin sabık Kırgızistan başkanı Almazbek Atambayev’in takımınca organize edildiğini dolayısıyla davetlilerden şimdiki başkanın sorumlu olamayacağını ifade etti.

Kaynak: (https://www.rferl.org/a/kyrgyz-president-jeenbekov-abdukadyr-no-ties-investigation-rfe-rl/30286633.html, 22/11/2019)

Peki ben ne yapabilirim?
Bizi okuyor, beğeniyor ve “Peki ben ne yapabilirim?” diye soruyor musunuz? Bağış yaparak bizi destekleyebilirsiniz. Bağışlarınızla faaliyetlerimiz daha sık, daha geniş ve daha etkili olacaktır. TIKLAYINIZ!

Yazarın millidusunce.com'daki yazıları