Yeni kitap: TCG Dumlupınar-Uğur Esmer

Bu çalışmada okuyacağınız pek çok şey ilk kez kaleme alındı ve Dumlupınar’ın yaşamı ilk kez değerli genç bir tarihçi tarafından anlatıldı. Uğur Esmer’in bu kitabı; Dumlupınar’ın Türkiye için önemi, personelinin hikâyeleri gibi pek çok bilinmeyeni öğrenmeniz için kaynak kitabınız olmaya aday.


4 Nisan 1953’te Çanakkale Boğazı, Nara Burnu’nda batan TCG Dumlupınar denizaltısının serüveni, tarihçi Uğur Esmerin süzgecinden geçerek anlatılmaktadır. Daha önce Dumlupınar hakkında birçok kitap yazıldı fakat konuyu ilk kez bir tarihçi kaleme alarak Dumlupınar’a farklı bir bakış açısı getirdi.
Kitap; denizaltının 1943 yılında denize indirilişinden 1953 yılındaki batışına kadarki tarihçesi, kazadan sonraki mahkeme süreci, Dumlupınar ile özdeşleşen kişilerin kısa hayat hikâyeleri, 81 şehidin kimler oldukları hakkında bölümler içerdiği gibi; Dumlupınar’ın kültür ve sanattaki yansımalarını da aktarmaktadır. Ayrıca kitap, facia hakkında doğru bilinen yanlışları delilleriyle ortaya koymak suretiyle önemli bir vazife de icra etmektedir.
E.Tümamiral Cem Gürdeniz, TCG Dumlupınar kitabınının arka kapağına ise, okurlar için şunları not düşmüştür.
“Adını Türkiye’nin ve Türklerin kaderini değiştiren 30 Ağustos 1922 Başkomutanlık Meydan Savaşının geçtiği Dumlupınar’dan alıyordu. Pasifik Okyanusundan Çanakkale’ye uzanan 10 yıllık trajik yaşam öyküsüyle dünya denizaltıcılık tarihinde kendine yer bulan az sayıda denizaltıdan biri oldu. 
4 Nisan 1953’de TCG Dumlupınar’ın Ege Denizinden Gölcük’e dönüş seyrinde İsveç şilebi Naboland ile Çanakkale Boğazı, Nara Burnunda çarpışma sonrası kaybı, tüm Türkiye’nin kalbinde bugün bile acısını derinden hissettiğimiz bir yara açtı. Çarpışma sonrası gemiden sadece Komutan ve köprüüstündeki diğer dört kişi kurtuldu. 81 kişi 90 metre derinlikte saatlerce oksijenlerinin bitmesini bekledi ve hayatlarını kaybetti. ‘’Vatan Sağ Olsun’’ sözüyle tanınan Selami Özben Astsubay denizaltıdan son kez duyulan sesin sahibiydi.
Bu çalışmada okuyacağınız pek çok şey ilk kez kaleme alındı ve Dumlupınar’ın yaşamı ilk kez değerli genç bir tarihçi tarafından anlatıldı. Uğur Esmer’in bu kitabında Dumlupınar’ın Türkiye için önemini, personelinin hikâyelerini, 1953 yılının 3 Nisan’ını 4 Nisan’a bağlayan gece ve takip eden günlerde yaşananlar ile sonrasındaki dava süreci anlatılmıştır.”
Yayınevi: KDY
Basım yılı: 2020
Sayfa: 116
Yazar

MDM

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.
Benzer Yazılar