Yeni Zelanda’dan Çin Toplama Kamplarına tepki – Milli Düşünce Merkezi Millî Düşünce Merkezi - Dünyaya Türkçü Bakış

DUYURU   • Gündem Özel: Karadeniz’de Rus-Amerikan Rekabeti ve Montrö   • Söz konusu açık oturum-15: Korona/ Eba / Andımız

Yeni Zelanda’dan Çin Toplama Kamplarına tepki

Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern, Çin Uygur bölgesindeki kamplarda yaşanan zulme sessiz kalmadı.

7 Şubat 2021
Esra Çam
Çin zulmüne tepkiler devam ediyor.

Başbakan Ardern: “Çin’in Uygur bölgesindeki toplama kamplarında tutuklu Uygur kadınlarına yönelik sistematik taciz ve tecavüz uygulamaları insan olarak hepimizi derin endişelere sevk etmesi gereken bir meseledir.” açıklamasında bulundu. Ardern, Çin yönetiminin baskıcı uygulamalarına ilişkin endişelerini dile getirdi ve bu endişelerini Çin Komünist Partisi  ile yaptığı tüm görüşmelerinde de doğrudan dile getirdiğini aktardı.
Başbakan: “Yeni Zelanda’nın Uygurlar konudaki güçlü duruşunun dikkate alınması ve önemsizleştirilmesinin önüne geçilmesi konusunda gerçekten önemli adım atacağım. Pekin’deki Ç.K.P. liderliği ile yüzleştiğimizde bu konudan daha önemli ve daha güçlü neler olabileceğini kestiremiyorum.” dedi . Ardern, Çin hükümetinin toplama kamplarının yeniden eğitim merkezleri olduğunu iddia ettiğini ancak Çin’in bölgedeki uygulamalarının Uygur kültürünü aşındırarak yavaş yavaş ortadan kaldırmak ve Uygurları bir polis ve gözetim devleti altında kontrol altında tutma girişiminde olduklarını düşündüklerini açıkladı.
Başbakan, toplama kamplarında hapiste tutulanların temel ve yaşama haklarını yeterince savunulmadığını ve bu konudaki sorumlulukların yerine getirilmediğini belirtti. BBC raporlarında Çin hükümeti tarafından bölgede kurulan kamplarda tutuklu Uygur kadınlara Çinli gardiyanların sistematik olarak tecavüz, cinsel taciz ve işkence yaptıkları kamptan kurtulan mağdurların ifadelerinin yer aldığını ve raporda tutuklu kadınların Çin yönetimine yönelik suçlamaları arasında, maskeli kamp görevlisi Çinli erkeklerin gece yarısından sonra İli Vilayetinin Tikes Xinyuan İlçesindeki bir kampta rutin olarak kadınları karanlık bir “siyah odaya” götürüp kendilerine sistematik cinsel saldırılarda bulunduklarını ve Çinli gardiyanların defalarca sıra ile kendilerine tecavüz ettiği ifadeleri yer aldığını ifade etti. Başka bir tutuklu Uygur kadının da açıklamalarına yer veren Ardern, Çinli kamp görevlilerinin kadınları karanlık odalara götürmeden önce kadınları çıplak hale getirmek için soyduklarını daha sonra da bu durumu başkalarına anlatmamaları için tehdit ettiklerini, korkutmak için ise kendilerine kelepçe takarak işkence ettiklerini söylediğini belirtti.
(Kaynak: http://www.uyghurnet.org/yeni-zelanda-basbakani-cinin-toplama-kamplarindaki-cinsel-tecavuzden-endiseliyiz/ 07.02. 2021)

Yorum yapın!

Comment *

Peki ben ne yapabilirim?
Bizi okuyor, beğeniyor ve “Peki ben ne yapabilirim?” diye soruyor musunuz? Bağış yaparak bizi destekleyebilirsiniz. Bağışlarınızla faaliyetlerimiz daha sık, daha geniş ve daha etkili olacaktır. TIKLAYINIZ!

Yazarın millidusunce.com'daki yazıları