Türk zekâ ve strateji oyunu Mangala, UNESCO listesine kaydedildi

Türkiye, Kırgızistan ve Kazakistan’ın UNESCO’ya sunduğu zekâ ve strateji oyunu Mangala, diğer adıyla Göçürme, UNESCO İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirası Temsilî Listesi’ne kaydedildi.


 

Konu ile ilgili Kırım Haber Ajansı’na açıklamalarda bulunan Türkiye Mangala Federasyonu Başkanı Rauf Özgen, Mangala’nın UNESCO İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirası Temsilî Listesi’ne kaydedilmesi ile ilgili, “Oyunun tanınması adına çok önemli bir gelişme.” dedi.

Kökleri derin bir geçmişe dayanan geleneksel strateji ve zeka oyunu Mangala/Göçürme insanlığın ortak mirası oldu. Türkiye, Kazakistan ve Kırgızistan ile ortaklaşa sunulan “Geleneksel Zeka ve Strateji Oyunu: Togyzqumalaq, Toguz Korgool, Mangala/Göçürme” adlı çok- uluslu adaylık dosyası, 14- 19 Aralık 2020 tarihlerinde sanal olarak düzenlenen 15’inci Somut Olmayan Kültürel Miras Komite Toplantısı’nda UNESCO İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirası Temsili Listesi’ne kaydedildi.

“Mangala, Türk strateji ve zekâ oyunudur”

Mangala’nın oynanışı ile ilgili bilgi veren Özgen, “Mangala/Köçürme oyunu, genellikle iki kişi tarafından oynanan; ancak iki grubun birlikte oynamasına da imkân sağlayan Türk strateji ve zekâ oyunudur. Toprağa kazılacak çukurlarda da oynanabileceği gibi oyun için tasarlanmış tahtalarda da oynanabilir. Oyun şu şekilde oynanıyor; küçük kuyu dediğimiz on iki adet kuyu bulunuyor. Her oyuncunun altı adet küçük kuyusu var. Bir tane de hazine dediğimiz büyük kuyu var. Oyun 48 taş ile oynanıyor. Oyun başında küçük kuyulara dörder tane taş dağıtılıyor. Oyuna başlayan taraf istediği kuyudan taşları dağıtmaya başlıyor. Kurallar doğrultusunda bu şekilde hamleler yapılıyor. Taş alma durumları da olabiliyor. Alınan taş hazineye taşınıyor ve hazineye taşınan taşları biten taraf karşı tarafın taşlarını da alabiliyor. Hazine de 24’ten fazla taşı olan taraf oyunu kazanıyor.” diye kaydetti.

“Öğrenmek isteyenlere eğitim vereceğiz”

Mangala’yı öğrenmek isteyenler için ücretsiz online eğitimlere başlayacaklarını duyuran Rauf Özgen, “Maalesef şu an profesyonel oyuncu varlığı açısından diğer ülkelerin gerisindeyiz. Ama bu konudaki çalışmalarımız güzel devam ediyor. Özellikle uluslararası yarışmalarda, varlık gösterecek oyuncular yetiştirmeyi hedefliyoruz. Genelde Mangala’nın eğitiminde yanlışlar yapılıyor. Mangala kolay öğrenilebilen ama ustalaşması zor olan bir oyun. Mangala’yı öğrenmek isteyenler için internet sitemizde kurallar bulunuyor. Bunun dışında 1 Ocak 2021 tarihinden itibaren online eğitimlere de başlayacağız. Bu eğitimleri ücretsiz olarak gerçekleştireceğiz. Öte yandan isteyenler için online olarak turnuvalar da düzenleyeceğiz.” diye konuştu.

 

Kaynak: https://qha.com.tr/haberler/kultur-sanat/turkiye-mangala-federasyonu-baskani-ozgen-mangalanin-taninmasi-icin-onemli-bir-adim-atildi/286982/ (22/12/2020)

Yazar

Kâmil Engin

1 Yorum

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.