“Zengezur: Azerbaycan’ın Tarihî Toprağı” videosu dış basında

Azerbaycan Devlet Tercüme Merkezi tarafından hazırlanan "Zengezur: Tarihî Azerbaycan Toprağı" belgesel videosu, Türkiye ile Özbekistan, Irak ve Cezayir'den haber siteleri ile sosyal medya mecralarında yayımlanmaya başladı.


 

Karabağ’da Azerbaycan’a ait toprakların Ermenistan işgalinden kurtarılmasıyla Karabağ’da çatışmalar sona ermiş ve 10 Kasım 2020 tarihinde Azerbaycan, Ermenistan ve Rusya Federasyonu devlet başkanları tarafından ortak bildiri imzalanmıştı. Bu  bildirinin en önemli maddelerinden biri de Zengezur koridorunun açılmasıydı. Azerbaycan’ın batı illeri ile Nahçıvan’ı birleştirecek olan Zengezur koridorunun faaliyete geçmesiyle birlikte Türkiye ile Azerbaycan arasında doğrudan kara yolu bağlantısı kurulmuş olacak. Bu nedenle, Zengezur koridoru Karabağ Savaşının ardından stratejik bakımdan büyük önem kazandı.

Azerbaycan Devlet Tercüme Merkezi tarafından, yirminci yüzyılın başlarından itibaren parça parça Ermenistan’a verilmiş Azerbaycan toprağı Zengezur’un geçmişini konu alan “Zengezur: Tarihî Azerbaycan Toprağı” isimli belgesel video hazırlandı. Milletlerarası internet ortamında ilk olarak İngilizce, Rusça ve Türkçe dillerinde yayımlanması düşünülen video, bu amaçla dünyanın önde gelen basın yayın ajanslarına gönderildi.

Böylece, birkaç gün önce “Zengezur: Tarihî Azerbaycan Toprağı” videosu, Türkiye’de “anahaberyorum.com”, Özbekistan’da “ziyouz.uz”, Irak’ta “ashurnews.com” ve Cezayir’de “alharir.info” web siteleri ile “youtube.com/tarihtv”, “facebook.com/tarihtv” ve “twitter/ashur news agency” sosyal medya mecralarında yayımlanmaya başladı.

Tarihî gerçeklere ve belgelere dayanılarak hazırlanan videoda, Zengezur’un kadim tarihinden, Zengezur sözünün etimolojik kökeninden, bu topraklara 1828 yılında nakledilmiş Ermenilerin yerli Türk halkına karşı başlattığı katliamlardan bahsediliyor.

 

 

Kaynak: https://aztc.gov.az/az/posts/id:1326 (28/12/2021)

https://www.youtube.com/watch?v=WI3QWFtn3q4 (Türkçe altyazılı)

https://www.youtube.com/watch?v=FDzjPMSmq-k İngilizce altyazılı

 

Yazar

Kâmil Engin

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.
Benzer Yazılar