01.04.2023

MİSAK nedir?

MİSAK sitesine hoş geldiniz. MİSAK, Millî Düşünce Merkezi'nin kuruluşudur. Açılımı, "Millî Strateji Araştırma Kurulu"dur. MİSAK hakkında bilgi edinmek, MİSAK'ın hedefleri ve üyelerinin kimler olduğunu öğrenmek için lütfen tıklayınız.


MİSAK nedir? ↕

MİSAK, Millî Düşünce Merkezi (MDM)’nin kuruluşudur. Açılımı, “Millî Strateji Araştırma Kurulu”dur.

MİSAK, Yönetim Kurulu 7 Mart 2017 tarihinde çalışmalarına başlarken görevini şöyle tanımladı:“Dünyadaki ve ülkemizdeki gelişme ve süreçleri Türklüğün hak ve menfaatleri açısından değerlendirmek, varılan sonuçları kamuoyunun bilgisine sunmak.” MİSAK Sitesi, bu görev doğrultusunda, belli bir düzeyin üstünde, stratejik bilgileri akademisyen ve uzmanların kaleminden takipçilerine sunar. Yazarlar MİSAK tarafından özenle seçilmiş, her biri alanında geniş görüş ve bilgi sâhibi hocalarımızdır, ancak yazılardaki fikirler yazarlarına aittir.

MDM ve MİSAK ayrı iki siteye sahiptir.

Her iki sitenin de belli çalışma ilkeleri vardır. Siteleri her gün, Türkiye’den ve Türk dünyasının çeşitli coğrafyalarından çok sayıda editör düzenler. Editörlerimiz, öğrenci, akademisyen ve diğer meslek gruplarındandır, gönüllülük esasına göre MİSAK ve MDM’nin görev ilkelerine uygun şekilde, çeşitli süreçleri yürütür. Bu kapsamda;

Mevcut Youtube Kanalı üzerinden yayımlanan videolar için bir röportaj ekibi, video düzenleme ekibi, haber ekibi ve sosyal medya ekibi olmak üzere dört kategoride çalışıyoruz.

MDM sitesindeki Türk Dünyası Bölümü için Türk dünyasının muhtelif yerlerinde yaşan kişilerden oluşan bir grup, Türkiye’deki editör ekibinin koordinasyonunda çalışıyor.

Yine MDM sitesinin Öne Çıkanlar, Bizim Kalemlerimiz, Duyuru, Bizim Dünyamız bölümleri için yazı yüklenmesi, duyuru yapılması, basın takibi, haber metni hazırlama gibi konularda, site genel yayın yöneticileri koordinasyonundaki ekipler çalışıyor.

MDM sitesinin Kitap, Edebiyat ve Sanat Bölümü’nde yayımlanacak yazılar, eleştiri-analizler, tanıtımları hazırlayan bir başka ekibimiz var.

Ayrıca MİSAK sitesinde, gelen yazıların siteye uygunluğunun tespiti, dil ve üslup, yazıların site formatına dönüştürülmesi, takdim ve paylaşım gibi konularda uzmanlaşan arkadaşlarımız, site genel yayın yöneticileri koordinasyonunda çalışıyor.

Siteler için yapılacak değişiklikler, kuralların düzenlenmesi gibi hususlarda, ortalama 15 günde bir yüz yüze ve/veya internet ortamında bir araya geliyor ve konuları karara bağlıyoruz.

Her iki sitede de yazıların yayımlanıp yayımlanmaması ve yazıların yayımlanma takvimi gibi konular, editör heyetinin görüşleri dikkate alınarak genel yayın yöneticileri belirler.

MDM ve MİSAK sitelerine gönderilip yayımlanan yazıların internet ortamında telif hakları Düşünce Merkezi Derneği’ne geçer. Basılı yayım hakları yazarlarımızındır.

Diğer internet siteleri ve yayın kuruluşları MDM ve/veya MİSAK’tan aldıkları bir içeriği kullanırken link paylaşımlı referans vermelidir.

Yazarlarımız, lütfen aşağıdaki Yazarlarımıza bölümüne de bir göz atınız.

MİSAK Yönetim Kurulu ↕

MİSAK Yönetim Kurulu’nun üyeleri (İsim sırasıyla):

 • Abdullah Gündoğdu, Prof. Dr.
 • Ahmet Bican Ercilasun, Prof. Dr.
 • Ahmet Zeki Bulunç, E. Büyükelçi
 • Bekir Tümen Somuncuoğlu, Doç. Dr.
 • Burçin Öner, Dr. Öğretim Üyesi, İstatistikçi
 • Gözde Kılıç Yaşin, Dr., Balkan, Ege ve Kıbrıs Uzmanı
 • Hakan Paksoy, Mühendis
 • Halil Şener, İşletme, Ekonomi
 • İrfan Yalçın, İşletme-Banka-Finans
 • İskender Öksüz, Prof. Dr.
 • Kemal Eray Kurum, Yüksek Lisans Öğrencisi, Siyaset Bilimci
 • Konuralp Ercilasun, Prof. Dr.
 • Mustafa Çağrı Parmaksız, Yapımcı, Yönetmen
 • Ömer Lütfi Taşçıoğlu, Doç. Dr., E. Kur. Alb.
 • Rıdvan Karluk, Prof. Dr.
 • Sadi Somuncuoğlu (MDM Genel Başkanı, E. Bakan)
 • Süleyman Karahan, Dr.

Yazarlarımıza: Yazı kuralları ↕

 1. Yazıların MİSAK’ın görev tanımına uygunluğu ilk şarttır. Bu tanımı tekrarlıyoruz: “Dünyadaki ve ülkemizdeki gelişme ve süreçleri Türklüğün hak ve menfaatleri açısından değerlendirmek, varılan sonuçları kamuoyunun bilgisine sunmak.”
 2. MİSAK’ın kültüründe bilim, akademi ve uzmanlık hâkimdir. Yayımlanacak yazılarda da bu kültür ve standartlara uygunluk beklenir. MİSAK, yazıları sebep göstermeden red hakkını saklı tutar.
 3. MİSAK sitesi 10 000 kelimeye kadar rapor ve analizler, 1000 kelimeden az olmayan değerlendirmeler yayınlar. Köşe yazısı biçimindeki yazılar için Millî Düşünce Merkezi sitesi daha uygun olabilir.
 4. Yazılarınızı lütfen mdm(nokta)misak(güzel a)gmail(nokta)com adresine gönderiniz. (Eposta hasebı yapan robotlara karşı adresi koruyarak verdik.) İlk defa yazı gönderiyorsanız, yazınızla birlikte cep telefon numaranızı, bir fotoğrafınızı ve 2000 vuruş civarındaki hayat hikâyenizi de ekleyiniz. Fotoğrafların ve hayat hikâyelerinin şekli ve kalitesi için lütfen Yazarlarımız bölümündeki fotoğraflara ve o fotoğraflar tıklanarak ulaşılan hayat hikâyelerine bir göz atın. Fotoğrafın dikey kenarı yatay kenardan daha uzun ve en az 300 piksel olmalıdır.
 5. MİSAK editörleri yazıların başlığını değiştirme, gerektiğinde ara başlıklar ekleme, birinci sayfada yazıyı sunmak için özet yazma, sayfa düzenine uygun fotoğraf ekleme haklarına sâhiptir. Bu unsurlar yazar tarafından sağlanmışsa yazarın tercihleri de dikkate alınır. Yazılarda noktalama, gramer ve anlaşılırlığa hizmet eden küçük değişiklikler yapılabilir. Ancak yazıdaki fikirlere müdahale yapılmaz; böyle bir müdahale gereği duyulursa yazarla temasa geçilir.
 6. Daha önce internette yayımlanmış yazılar MİSAK’ta yayınlanmaz.
 7. Basılı dergilerde, basılı kitaplarda bölümler halinde yayınlanmış yazılarınızı MİSAK’a gönderebilirsiniz.
 8. Yazınız yayımlandığında size haber vereceğiz.

Bize ulaşın ↕

MİSAK sitesi hakkında bütün yazılı iletişimi aşağıdaki adrese gönderebilirsiniz:

mdm(nokta)misak(güzel-a)gmail(nokta)com

Diğer bütün konular için lütfen MDM sitesindeki İletişim sayfasını kullanınız.

Yazar

MİSAK Editörü

Peki ben ne yapabilirim?
Bizi okuyor, beğeniyor ve “Peki ben ne yapabilirim?” diye soruyor musunuz? Bağış yaparak bizi destekleyebilirsiniz. Bağışlarınızla faaliyetlerimiz daha sık, daha geniş ve daha etkili olacaktır. TIKLAYINIZ!

1 Yorum

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.