Mehdiye Kaldıysa İş

Allah’ım sen aklımıza mukayyet ol.Cehalet, fitne, tembellik ne varsa  savaşılacak, çekilir kenara. Kutsiyet katar bir de ona.  Allah, Kuran peygamberi ilişkilendirir onunla. Allah adına, onun rızası uğruna olmuş olur o zaman.  Diyecek söz kalmaz kimseye.


Efendiler, mehdiyi şurada burada aramayın. Mehdi (hidayet rehberi) Kuran’dır ve başka mehdi beklemek Kuran’a ihanet, akla ziyandır

İlahiyatta öğrenciyken “Mehdilik” konusunu anlatıyordu hocamız. Birisi çıkmış; “siz Mehdilik İnancını zayıflatıyorsunuz hocam” demişti de; “Ne yapalım kardeşim kuvvetlendirelim mi?” demişti o da.

Ne zaman konu açılsa o günü hatırlarım.

(Sonradan milletvekili seçilecek daha sonra Mesihliğini ilan edecek olan bildik isim, “Mezarcı” da bulunuyordu aramızda)

***

Üst düzey askeri danışmanımız o tartışmayı başlattı bu kez. Şu konuşması dolayısıyla;

“İslam birliği olacak mı? Olacak. Nasıl, ne zaman? Mehdi hazretleri geldiği zaman. Amenna ve saddakna Peki, bizim bir işimiz yok mu, ortamı hazırlamamız gerekmiyor mu? Aslen bunu yapıyoruz işte”.

***

Hazretin, Mehdinin geleceğine olan inancı tam. “Amenna ve saddakna” (inandık tasdik ettik) deyişi onu ifade ediyor. Ona havale etmiş belli ki milli güvenliğimizi. Türk ordusunun adı yok. Geleceği güne hazırlık yapıyor. Mahcup düşmeme derdinde ona karşı sadece. Bir askeri danışmandan da bu beklenirdi doğrusu. Ne isteyebilirdik ki daha başka.

***

Duymuşuzdur en ilgisiz olanımız bile bir şekilde; “Şama inecek, çama inecek, İsa gelecek, Mesih gelecek” diye.

Kan ve gözyaşının eksilmediği Orta doğu coğrafyasının yeşerttiği umuttur o.

“Ad İsa’nın gün Musa’nın…”

Cehaletin, yokluğun olduğu yerde ürer.

Bu ikisi, mecbur eder insanı kurtarıcı beklemeye. “Razıyım beklemeye umudum olsun yeter”. Bekler, Godo’yu bekler gibi (Samuel Beckett’ın tiyatro eseri) Demez ki “umut da ben, Mehdi de ben” . Başkasından bekler kurtuluşu. Cehalet, fitne, tembellik ne varsa savaşılması gereken ona havale eder çekilir kenara. Dinle ilişkilendirir bir de. Olur o zaman Allah adına . Diyecek söz kalmaz kimseye.

***

Merak ettik, ne demişler konuya kafa yoranlar seçme yaptık aralarından;

Görelim birlikte;

***

Mehdi arıyorsanız, akıldan ve ilimden başka mehdi yoktur. (İbrahim Maraş)

***

Mehdiyi şurada burada aramayın. Mehdi (hidayet rehberi) Kur’an’dır ve başka mehdi beklemek Kur’an’a ihanet, akla ziyandır

(Nusret Çam)

***

Gelmeyecek beklemeyin hiç boşa. Gelecek ne yapacak? İnsanlığı hidayete erdirecek. Peygamber yapamamış da o mu yapacak? Peygamberden daha başarılı olacak. Yusuf Suresi 103. ayet ne olacak o zaman; “Sen ne kadar uğraşsan da insanların çoğu iman etmeyecek”. Bir Mehdiyi hesaba katamadı mı Allah? Hepimiz mehdiyiz hidayete erdirilmiş olma anlamında. İnsan insana hidayet edemez. Bundan sonra Mehdi yok. Kıyametin kopuşu var aniden, başka yok.

(Mehmet Okuyan)

***

Bizde Mehdi inancı Kûfe bölgesinde Hüseyin’in şehadetinden sonra ortaya çıkmıştır. Mehdi “Yola gelmiş” kişi demektir. Bozmuşlar “yola getiren” anlamında kullanmışlar. Mehdilik inancında Zerdüşt kültürünün etkisi var. Hristiyanlar bizim peygamberimize inanmamak için, İsa gelecek diyorlar. Zerdüştler inanmamak için Mehdi gelecek diyorlar Müslümanların derdi ne.

(Abdulaziz Bayındır).

***

Mehdilik konusu Kur’an-ı Kerim’de, hiçbir ayette yer almaz. En temel hadis kitaplarımızda da bu kavram yoktur

(Mehmet GÖRMEZ)

****

Ne anlaşılıyor bunlardan?

Kuran İslâm’ında Mehdilik yok.

Temel Hadis kitaplarında yok.

Sadece “Paralel İslam”’da var.

Oraya sokmuş gaipten  medet umanlar.

Hz Kur’an’ın dediği değil, falanca hazretin dediği önemli bunlar için.

Baksa Kur’ana, görecek olmadığını orada ama bizde okunmak için değildir Yüce kitap, saygı duyulmak içindir sadece.

Öpülüp başa konulmak için.

Üzgünüz, umut bağlayanlar adına.

Gelmeyecek kimse.

Mehdisi kendisi olacak herkesin.

Kendi yükünü çekecek herkes.

Heveslenmesin boşa o role oynayan, onu hazırlayan varsa….

Kur’an’a, Peygambere inanıyorlarsa…

Yazar

Osman Erenalp

Peki ben ne yapabilirim?
Bizi okuyor, beğeniyor ve “Peki ben ne yapabilirim?” diye soruyor musunuz? Bağış yaparak bizi destekleyebilirsiniz. Bağışlarınızla faaliyetlerimiz daha sık, daha geniş ve daha etkili olacaktır. TIKLAYINIZ!

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.