500. Bilgi Şöleni Üzerine

Bir düşünce kuruluşunun 500 konferans sayısına ulaşması onun gücüdür. Örneği azdır. Millî Düşünce Merkezi bu başarıyı göstermiştir. 10 Haziran (2020) Çarşamba akşamı “YouTube” kanalı üzerinden o konuşuldu. Tabii ki merkezin kuruluş gayesi bugüne kadar yaptıkları, hedefleri ve yapılacaklar…


Bir düşünce kuruluşunun 500 konferans sayısına ulaşması onun gücüdür. Örneği azdır. Millî Düşünce Merkezi bu başarıyı göstermiştir. 10 Haziran (2020) Çarşamba akşamı “YouTube” kanalı üzerinden o konuşuldu. Tabii ki merkezin kuruluş gayesi bugüne kadar yaptıkları, hedefleri ve yapılacaklar…

Program sunucusu Hakan PAKSOY, konukları MDM’nin aksakalları, ulu çınarları oldular. Kurucu ve şu anki başkanı Sadi SOMUNCUOĞLU, kurucu ve yönetim kurulu üyeleri Ahmet Bican ERCİLASUN ve İskender ÖKSÜZ. Gece tam manasıyla adı gibiydi, bilgi şöleniydi.

Malum nedenlerle Çarşamba konferanslarına mart ayından bu yana ara verilmişti. MDM’nin Ziya Gökalp salonu, üç aydır insan yüzüne hasret.

Duvarındaki fotoğrafları hatırlamaya çalışıyorum.

Atatürk, Ziya GÖKALP, Mehmet Akif ERSOY, Namık Kemal, Elçibey, Rauf DENKTAŞ, Turan YAZGAN, Aziz SANCAR bunlar aklıma gelenler.

Türk Dünyasını gösteren kabartma harita.

Karabağ’da yurtlarından edilenlerin resmedildiği yağlı boya tablo.

Türk devlet ve topluluklarının bayrakları.

Kitaplık teşhir ve satış bölümü

Burası, Demirtepe’de mütevazı bir apartman dairesi. Üye aidatları ve katkılarıyla ayakta.

O bilgi şölenlerinin yarısından fazlasına katıldığımı biliyorum. Oradan edindiklerimle üçüncü bir üniversite bitirmiş gibi hissediyorum kendimi.

Mmerkezin internet sitesind ayrıca yüzün üzerinde yazım yer almakta.

Gerek konuşmacı, gerek dinleyici olarak heyecanları duvardakilerle aynı nice isimleri ağırladı o salon. Başbakanlık, bakanlık yapmışlar. Müsteşarlar, bürokratlar, yazarlar, şairler sanatçılar, rütbeli askerler, siyaset ve devlet adamları…

Yönü Turan’a dönük, kendini o ülküye adamış, fikir çilesini, yükünü çekmiş nicelerini.

Dünyasını değiştirdi kimileri… Mustafa Kafalı Hoca, Necdet ÖZKAYA gibi. Rahmet diliyoruz onlara da.

Ses getiren faaliyetleri oldu merkezin…

O mutfakta ortak akılla ortaya çıktılar onlar.

Türk adı anayasadan çıkartılamaz” diyen “Türk Milletine Çağrı” bildirisi o aklın ürünüydü. Basın açıklamasıyla millete duyuruldu. Kamuoyuna mâl oldu.

Beş yüze yakın seçkin isim, devlet siyaset adamları, fikir adamları altına imza koydular bildirinin.

Birlikte Türk Milletiyiz platformu oluşturuldu. Ortak konferanslara imza atıldı.

 

 

 

Resmî internet sitesinde yüzlerce yazarın fikir ve düşünceleri yer almakta  Yüzü aşkın yazıyla bu fakir de arasındadır onların.

Turan YAZGAN Hoca’nın 2006 yılında Burdur Türk ocağında verdiği “Türk Dünyası” konulu konuşmasının kaydı vardı elimizde. Kitapçık hâline getirildi. O da merkezin gayretleri ve projesi sonucu ortaya çıkan eserlerle birlikte.

Eğitim Ne Kadar Millî ve Ne Kadar Eğitim” başlıklı sunumum oldu ayrıca.

Hamamönü Kabakçı Konağında ayda bir yapılan bilgi şölenleri, iftar yemekleri, imza günleri, gençlere yönelik faaliyetler akılda kalan işlerdi. Bütün bunlar geride kalan zaman içinde yapılanların çok az bir kısmı.

Ozan Arif’in cenazesine merkezin organizasyonu sayesinde katıldık.

Türkistan’a, İran’a, Turan’a gezi planları şimdilik askıya alındı, mâlûm salgın sebebiyle.

Millî düşüncenin merkezi olmaya devam ediyor MDM. Bir düşünce akademisi olarak.

Konuşmaların video kayıtları internet sayfasına yüklenmiş durumda. Herkesin istifadesine açık. Dileyen oturup onları seyrederek ikinci bir üniversite bitirebilir pekâlâ. Tarihe düşülmüş birer not hepsi de.

TV’lerde görülmeyenlerin birçoğunu orada bulmak mümkün. Derneğin YouTube adresinden ulaşılabiliyor oraya: https://www.youtube.com/c/millidüşüncemerkezi

10 Haziran 2020 tam da 500’üncü şölene yakışır bir akşam oldu. Neler konuşulduğu ayrı yazı konusudur.

Bu sayıya ulaştıran Allaha hamdolsun.

MDM mimarlarına, ulu çınarlarına, aksakallarına Allah sağlıklı uzun ömür versin.

1000’inci şöleni de görmeyi nasip eder inşallah.

Yazar

Osman Erenalp

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.
Benzer Yazılar