05.10.2022

Türk Hava Yolları neden Türkiye Havayolları olmaz?

Galya topraklarında Kelt, Flaman, Alzas, Norman gibi halkların yaşamasına karşın bu ülke Fransa adını almıştır çünkü Franklar oluşturucu, kurucu ve birleştirici rol oynamıştır. Türklerin Anadolu topraklarında bin yıldır yüklendiği ve oynadığı rol nedeniyle Türkiyeliler değil Türkler vardır.Türkiye Havayolları

TÜRKSAT 5B Uydusu Hizmete Alma Töreni’nde açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Artık Turkey yok Türkiye var. Bundan sonra uçaklarımızın gövdesine de Türkiye Hava Yolları yazacağız. Medyaya sesleniyorum, ülkemizin uluslararası alanda Turkey olarak kullanılan ismini Türkiye’ye çevirerek sembolik öneme haiz bir adım daha attık. Artık Turkey yok, Türkiye var.” demiştir. Burada bir karışıklık vardır. Turkey  yerine  bazı durumlarda Türkiye denilebilir fakat bu konuda bir genelleme yapılamaz.  Bunun sakıncaları aşağıdadır.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı da Twitter hesabı üzerinden Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sözlerini içeren bir paylaşımda bulunmuştur: “Ülkemizin ‘Turkey’ olarak kullanılan ismini Türkiye’ye çevirerek sembolik öneme haiz bir adım daha attık. Uçaklarımıza da Türkiye Havayolları yazacağız.”  Bu ifadelere sosyal medyada tepki gelince İletişim Başkanlığı paylaşımını silmiştir.

Türkiye Hava Yolları

Bu gelişmeler üzerine  Turkish Forum’da (ABD) 7 Nisan 2013 tarihinde yayınlanan yazımı noktasına dokunmadan paylaşmak istedim.

Siz Türkiyeli misiniz, yoksa Türk mü?

Yukarıdaki soru cümlesi, bundan tam 8 yıl önce 6 Aralık 2004 tarihinde Eskişehir Sakarya gazetesinde   yayınlanan yazımın başlığı idi. Malum, yeni ve demokratik bir anayasa yapma süreci ağır aksak sürüyor. Başkanlık sistemi de yoğun bir şekilde tartışılıyor.  Bu kapsamda aralarında akademisyen, siyasetçi ve emekli askerlerin bulunduğu 300’ü aşkın imzası bulunan ve 27 Mart 2013 tarihinde yayınlanan Türk Milleti’ne Çağrı adlı bildirinin yankıları da sürüyor. Anayasa’da vatandaşlık tanımı kapsamında Türk’ kelimesinin çıkarılması da bu kapsamda gündeme gelmiştir ama bunun tartışma konusu olması bence çok yersizdir. Anayasa’da, içinde etnik aidiyeti belirtmeyen bir vatandaşlık tanımı yapılabilir. Taha Akyol’un CNN Türk’te açıkladığı 1924 Anayasası’ndaki ifade kalabilir görüşüne  katılıyorum: “Türkiye’de din ve ırk ayırt edilmeksizin vatandaşlık bakımından herkese Türk denir.”  Aydınların ‘Türk ifadesi Anayasa’dan çıkmasın!’ açıklamasına da katılmamak mümkün değil.

Bildiriye imza atanlar arasında bulunan, SBF yurdundan oda arkadaşım Prof. Dr. İlber Ortaylı, ‘Türkiyeli’ kavramının kabul edilemeyeceğini söylemiştir. Bu çağrının ardından Taraf gazetesinden aydınlara ‘Brakisefal Türkleri’ şeklinde eleştiri gelmiştir. Türk Dil Kurumu Sözlüğü’nde  brakisefal kelimesinin anlamı şöyledir: ‘Kafatasının genişliği ile uzunluğu hemen hemen eşit olan, kısa kafalı, kafa endeksi 80’in üzerinde olan.’

Taraf, bildiriyi imzalayanları açıkça ‘kafatasçı’ olarak tanımlamıştır. Türkiyeli kavramının kabul edilemeyeceğini vurgulayan Ortaylı, ‘Birileri ben Kürt’üm diyecek diye ben, Türklükten çıkamam!’ demiş ve bu konudaki görüşlerine şöyle açıklamıştır: ‘Coğrafyayla kimlik edinilmez. Mesela Fransa memleketin adıdır. Hiç kimseye Fransa’dan türeme bir isim verilmez. Bizim adımızın da Türkiye’den mülhem olması şart değil. Türkiye bir memleketin adıdır. ‘Türkler’in ülkesi’ demektir.’

Melih Aşık köşesinde şunları yazmıştır: ‘Gazeteci Banu Avar geçmişte Fransa’nın ünlü siyasetçilerinden Patrik Deveciyan’la bir mülakat yapmış. Aralarında şöyle bir konuşma geçmiş: ‘Siz bir Ermeni olarak 1915 olayları hakkında ne düşünüyorsunuz?’ ‘Ben Ermeni değil, Fransız’ım.’ ‘Ama siz Ermeni kökenlisiniz’. ‘Burası bir ulus-devlet ve ben de Fransız yurttaşıyım. Yani Fransız’ım.’

Fransa’da beş yıl görev yaptım. 1988 yılında Ermenistan’da büyük bir deprem oldu. Ermeni kökenli Fransız şarkıcı Charles Aznavour deprem sonrasında Fransa’da Ermenistan’a yardım kampanyası başlatmıştır. Neden böyle bir kampanya başlattığı sorulduğunda, kendisinin bir Fransız, kökenini Ermeni olduğunu söylemiştir. Aznavour hiçbir zaman ben bir Ermeniyim dememiştir. Yurt dışında Türk pasaportu taşıyan herkese ‘Türk’ diye hitap ederler. Nasıl Alman pasaportu taşıyan birine biz Alman diyorsak. Türkiyelilik tanımlaması, Türk milletini bölüp parçalamak isteyen belli mihraklar tarafından kullanılmaktadır. Bazı iyi niyetli Türkler de bilmeyerek bu oyuna alet olmaktadırlar.

Kendi vatandaşını Türk olarak niteleyemeyen Türkiye

2001 yılında bitkisel hayata girmiş, ölmekte olan terör örgütünü ABD desteğiyle ‘alt kimlik-üst kimlik” diye diye okşayarak canlandıran zihniyet, ülkeyi bölünmeye götürüyor.. 75 milyonun en az 60 milyonunun “Türk”lükle herhangi bir sorunu/ derdi yokken, ABD AB üyesi devletlerin anayasalarına göz attığımızda ‘Alman’, ‘Fransız’, ‘İtalyan’, ‘Yunan’ gibi kavramları görüyoruz. Alman ve Alman vatandaşlığı; Fransız, Fransız halkı, Fransız vatandaşlığı; bütün Yunanlar, Yunan vatandaşı, Yunan toprağı gibi kavram ve deyimlerle karşılaşıyoruz.

Kendi vatandaşını Türk olarak niteleyemeyen Türkiye’nin Batı Trakya’daki ahalinin Türk sıfatıyla nitelenmesini yasaklayan Yunanistan’ı eleştirmesi mümkün mü? Adı Türkiye olan devletin, tek olan bayrağına Türk bayrağı denildiği gibi, tek olan millete de Türk milleti denilecektir.

Avrupa dillerinde ‘Türk kafası’, ‘Türk gibi kuvvetli’,‘Anne Türkler geliyor’ gibi deyimler vardır. ‘Türk kahvesi’, ‘Türk hamamı’, ‘Türk mutfağı’, ‘Türk lokumu’ gibi kavramlar da dünyaca bilinmektedir. 1571’den itibaren Anadolu’dan gelip Kıbrıs’a yerleşmiş olanlara Kıbrıs Türk halkı denilmektedir. Kuzey Kıbrıs’taki devletin adı Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’dir. ‘Türk ulusu’, ‘Türk vatandaşı’ ve ‘Türk’ kavramlarını terk edersek başında ‘Türk’ sıfatının yer aldığı resmi kurum ve kuruluşlarımızın isimlerinin değiştirilmesi taleplerinin de gündeme getirilme ihtimalini yok sayabilir miyiz?

Türk yerine Türkiye ifadesi kabul edilirse

Türk yerine Türkiye ifadesi kabul edilirse şu komik durumlarla karşılaşmamız kaçınılmazdır: Türkiye bayrağı, Türkiye Silahlı Kuvvetleri, TÜRKİYE HAVAYOLLARI, Türkiye Milli Takımı, Türkiye lirası, Kuzey Kıbrıs Türkiye Cumhuriyeti, Türkiye hamamı, Türkiye lokumu, Türkiye kahvesi, Hidayet Türkiyelioğlu, Beyazıt Öztürkiyeli vb. Yurt dışındaki Türk vatandaşlarına ‘Türk sporcu’, ‘Türk sanatçısı’, ‘Türk askeri’, ‘Türk parlamenteri’, ‘Türk diplomatı’ denen insanlara bundan sonra acaba Türkiyeli sporcu mu diyeceğiz? Galatasaray, Fenerbahçe ve diğer Türk takımlarının Avrupa’daki maçlarını anlatan yabancı spikerler acaba bu takımlara Türk takımı mı yoksa Türkiye takımı mı demektedirler?

Fatih Terim’e Türkiye eski milli takım antrenörü mü diyeceğiz? Tabii ki hayır! (The former Turkish national team coach), Burak Yılmaz’a Türkiye forvet mi diyeceğiz? Tabii ki hayır! (Turkish international striker). Yabancı kaynaklarda Orhan Pamuk kısaca ünlü ‘Türk romancısı’ olarak anılmıyor mu? Almanya’da Hitler’in iktidara gelmesiyle Nazilerden kaçan, aralarında ünlü hukukçu Prof. Dr. Ernst Hirsh ve ünlü maliyeci Prof. Dr. Frizt Neumark’ın da bulunduğu Yahudi asıllı Almanlar ve aileleri, ‘Türk vatandaşı’ olmaları ve ‘Türküm’ dedikleri için hayatta kalmışlardır. Kürt liderler Mesud Barzani ve Celal Talabani geçmişte kullandıkları pasaport dolayısıyla ‘Türk vatandaşı’ olarak görünmekten, kayıtlara ‘Türk’ olarak geçirilmekten rahatsızlık duymamışlardır.

1992 yılında, Arjantin’in o dönemdeki Cumhurbaşkanı Carlos Menem Ankara’ya geldiğinde Arjantin’deki lakabının El Turco olduğunu açıklamıştır. Anne ve babasının Osmanlı devleti zamanında Suriye’de doğup büyüdükleri ve sonradan Arjantin’e göç ettikleri için Arjantin’de El Turco olarak adlandırıldıklarını söylemiştir. Amerikalı ‘Amerikanım’, Fransızlar ‘Fransızım’, Almanlar ‘Almanım’ derken, Türkiye’de ‘Türküm’ demeyip, ‘Türkiyeliyim’ demek, gaflet ve dalalet değil de nedir?

Coğrafyayla kimlik edinilmez

İlber Ortaylı “Coğrafyayla kimlik edinilmez. Mesela Fransa memleketin adıdır. Hiç kimseye Fransa’dan türeme bir isim verilmez. Bizim adımızın da Türkiye’den mülhem olması şart değil. Türkiye bir memleketin adıdır. ‘Türkler’in ülkesi’ demektir.” derken haklıdır.

Fransa’da beş yıl görev yaptım. 1988 yılında Ermenistan’da büyük bir deprem oldu. Ermeni kökenli Fransız şarkıcı Charles Aznavour deprem sonrasında Fransa’da Ermenistan’a yardım kampanyası başlatmıştır. Neden böyle bir kampanya başlattığı sorulduğunda, kendisinin bir Fransız, kökenini Ermeni olduğunu söylemiştir. Aznavour hiçbir zaman ben bir Ermeniyim dememiştir.

Yurt dışında Türk pasaportu taşıyan herkese ‘Türk’ diye hitap ederler. Nasıl Alman pasaportu taşıyan birine biz Alman diyorsak. Türkiyelilik tanımlaması, Türk milletini bölüp parçalamak isteyen belli mihraklar tarafından kullanılmaktadır. Bazı iyi niyetli Türkler de bilmeyerek bu oyuna alet olmaktadırlar.

‘Coğrafyayla kimlik edinilmez. Mesela Fransa memleketin adıdır. Hiç kimseye Fransa’dan türeme bir isim verilmez. Bizim adımızın da Türkiye’den mülhem olması şart değil. Türkiye bir memleketin adıdır. ‘Türkler’in ülkesi’ demektir.”

Neden Türkiyelilik olmaz?

Geçmişte, Ankara Cumhuriyet Başsavcısı Türkiyelilik üst kimliğini öneren Azınlıklar Raporu sebebiyle Prof. Dr. Baskın Oran ile eski Başbakanlık İnsan Hakları Danışma Kurulu Başkanı Prof. Dr. İbrahim Kaboğlu hakkında dava açmıştır. Başsavcılığın Azınlık Raporu’nda Türklük yerine Türkiyelilik kavramının önerilmesinin neden suç oluşturduğu şöyle açıklanmıştır:

“Burada kullanılan Türk kelimesi etnik-sosyolojik ile bütün Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarını kapsamaktadır.   Nitekim bugün İngiltere devleti vatandaşına İngiltereli değil, İngiliz,  Almanya devleti vatandaşlarına Almanyalı değil Alman, Fransa devleti   vatandaşına Fransalı değil, Fransız denilmektedir. Bu ülkelerde tek bir ırk yaşamamaktadır. Örneğin, Fransa milletini yani Fransa’yı oluşturan etnik unsurları Kelt, Flaman, Alzas, Katalan, Bask, Bröton, Normanlar ve başka ırklar oluşturmaktadır. Buradaki bir Fransız vatandaşının Je suis Français (Ben Fransızım) derken Fransız olduğunu söylemesi sorun yaratmazken, bir Türk vatandaşının Türkiyeli olduğunu söylemesini istemenin nedeni nedir?”

Özdemir İnce, bunu çok güzel açıklamıştır:

“Galya topraklarında Kelt, Flaman, Alzas, Katalan, Bask, Bröton, Norman vb. halkların yaşamasına karşın bu ülke Fransa adını almışsa, bunun nedeni Frankların oluşturucu, kurucu ve birleştirici rolünde aramalıyız. Türklerin Selçuklu ve Osmanlı topraklarında bin yıldır yüklendiği ve oynadığı rol de işte budur.”

 

 

 

Yazar

Sadık Rıdvan Karluk

Peki ben ne yapabilirim?
Bizi okuyor, beğeniyor ve “Peki ben ne yapabilirim?” diye soruyor musunuz? Bağış yaparak bizi destekleyebilirsiniz. Bağışlarınızla faaliyetlerimiz daha sık, daha geniş ve daha etkili olacaktır. TIKLAYINIZ!

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.
Benzer Yazılar