28.11.2021

Yalana karşı topyekûn mücadele

Ermeni terörüne 40’tan fazla diplomatını şehit vermiş Dışişleri Bakanlığı’mızın öncülüğünde geç olsa da sivil toplum kuruluşlarının harekete geçirilmesinde fayda vardır. “Yalana karşı topyekun mücadele” edilmemesi durumunda Türkiye’yi büyük zorluklar beklemektedir.


Biden’ın sözde soykırımı tanımasının ardından Letonya (Latviya)  Parlamentosu  sözde soykırımı tanımıştır.  TBMM Başkanı Mustafa Şentop, 1915 olaylarını sözde soykırım olarak tanımayı hedefleyen bir karar tasarısının parlamentolarına sunulması sebebiyle İzlanda Parlamentosu Başkanı Steingrimur Sigfussona  bir mektup yazmıştır. Sayın Şentop, söz konusu girişime destek verilmeyeceğini umduğunu belirterek, “Parlamentoların yetkisinde olmayan bu tartışmalı tarihi meselenin, olumlu gündem çerçevesinde geliştirmeyi arzuladığımız ikili ilişkilerimizi ve iş birliğimizi etkilemesine müsaade etmememiz gerektiği kanaatindeyim.” demiştir.

ABD’de yaşayan Ermeni kökenli bir ABD vatandaşı ABD’de yaşayan sayın Ferruh  Demirmen’e aşağıdaki inanılmaz yalanlarla dolu e-postayı göndermiştir. Türkçesi aşağıdadır.

“Sevgili Demirmen Bey, Sassounian Bey’e göre bir beyefendi olduğumu nereden biliyorsunuz? Benim gibi kişilere göre ılımlı. Açık konuşalım: Ben sadece Türkiye tarafından soykırımın tanınmasını aktif olarak değil, aynı zamanda aşağıdaki istekleri içeren kapsamlı adalet arayışında olan dünya çapında Ermeni aktivistlerden biriyim:

Türk halkının bilmesi gereken bir gerçeği de paylaşmak istiyorum. Kıbrıs davamızda Yunan tezini savunan, Doğu Akdeniz’de Türkiye aleyhine her kararın altına imzasını atan, Çin Halk Cumhuriyeti ziyaretinde Uygur Türklerine yapılan haksızlıkları kınamayan Mahmoud Abbas’ın gerçek yüzünün görünmesi açısından önemlidir. Sayın Abbas Yerevan’da Ermeni soykırım anıtı önünde “Ermeni kardeşlerimiz!” diyor. Biz ise “Filistinli kardeşlerimiz!” diyoruz. Acaba kim doğruyu söylüyor?

TikTok’a görüntüyü yükleyen “zamirisayev1” adlı kullanıcı, Azerbaycan’da yaşayan Haham Zamir Isayev’dir. (The director of the Baku Jewish School, deputy head of the Azerbaijan branch of the Jewish organization Vaad Le-Hatzoilas Nidchei Yisroel, chair of Georgian Jewish Community of Azerbaijan) Bunun bir Yahudi propagandası olduğu ileri sürülmekte ve çevirinin de doğru olmadığı iddia edilmektedir. Fakat iddia sahibine tam  çeviriyi göndermesini talep etmeme rağmen  bu isteğim yerine getirilmemiştir.

Ermeni terörüne 40’tan fazla diplomatını şehit vermiş Dışişleri Bakanlığı’mızın öncülüğünde geç olsa da sivil toplum kuruluşlarının harekete geçirilmesinde fayda vardır. “Yalana karşı topyekun mücadele” edilmemesi durumunda Türkiye’yi büyük zorluklar beklemektedir. Biden’ın kararından sonra mahkeme kararlarıyla ödeyeceğimiz tazminatlarla, talep edilecek topraklarla karşı karşıya kalabiliriz.  Toplum olarak sözde Ermeni soykırımına sadece 24 Nisan’a bir hafta kala hatırlar, bir hafta sonra unutursak, aşağıdaki iftira ile mücadele edemeyiz: “Britannica: The History of The Armenian Genocide” 

Bu konuda YÖK’e de görev düşmektedir. 29 Nisan 2019 tarihinde YÖK Başkanı sayın Prof. Dr. Yekta Saraç’a gönderdiğim mektup (ve e-posta) aşağıdadır. YÖK’e  her üniversitede bir “Ermeni Araştırmaları Enstitüsü” kurulmasına ilişkin iki teklifime de YÖK’ten  olumlu cevap gelmemiştir. YÖK Başkanlığına 4 Nisan 2019 tarihinde gönderdiğim başvurum da dikkate alınmamıştır. Türk milleti hiçbir zaman Alman Nazi’leri gibi bir soykırım yapmamıştır. Bu büyük bir iftiradır. Herhalde YÖK, bu konunun kendi görev alanı dışında olduğunu düşünerek cevap vermemiş olsa gerek.

24 Nisan öncesinde ABD’de Güney California LAUSD (Los Angeles Unified School District) okul idaresi 24 Nisan’ı resmi tatil yapma girişiminde bulunmuştur.

Öneri eğer 2022 yılı okul döneminde yürürlüğe  girerse, California’da tıpkı Fransa’da olduğu gibi  okullarda “sözde Ermeni soykırımı”   müfredata girecektir.

Fransa’da tarih müfredatlarında (ilkokul, ortaokul üçüncü sınıf, lise birinci sınıf L, ES, S ve yeni programlarda ilk STG sınıfları) sözde Ermeni soykırımının ders olarak okutulması kararlaştırılmıştır.

Fransa eğitim bakanları tarihçilerin bağımsız olduğunu ve politikacılar olarak onların çalışmalarına müdahale etmelerinin söz konusu olmadığını açıklamışlardır. Biden’ın kararı sonrasında bu durum diğer eyaletlere de örnek olacaktır. Zaten 49 Eyalet sözde soykırımı tanımıştır.

Soykırımın hukuken kanıtlanmamış olmasına rağmen bu gelişme Türk asıllı gençleri mağdur edecek, yeni yetişen genç Amerikalıların da beyni bu şekilde yıkanacaktır. Zaman varken Büyükelçiliğimizin bu durum müdahale etmesi gerekir. Bundan bir sonuç çıkmaz ama hiç ses çıkarmamaktan iyidir. Çünkü aynı durum Fransa’da yaşanmış ve sonuç alınamamıştır. Ermeni soykırımı ile tüm kesimlerin birlikte hareket etmemesi durumunda Erivan’daki sözde Ermeni soykırım anıtına ziyaret edenlerin sayısı da hızla artacaktır.  Aşağıdaki tablolarda sözde soykırım anıtını ziyaret eden Dışişleri Bakanları, ABD Senatör ve Temsilciler Meclisi üyeleri ile Avrupa Parlamentosu üyelerinin isimleri verilmiştir.

Yazar

Sadık Rıdvan Karluk

Peki ben ne yapabilirim?
Bizi okuyor, beğeniyor ve “Peki ben ne yapabilirim?” diye soruyor musunuz? Bağış yaparak bizi destekleyebilirsiniz. Bağışlarınızla faaliyetlerimiz daha sık, daha geniş ve daha etkili olacaktır. TIKLAYINIZ!

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.