Prof. Dr. Harun Güngör vefat etti

Türkiye Türkoloji camiası usta bir ismini daha yitirdi. Eski Türk inançları ve din tarihi üzerine çok sayıda çalışması olan değerli bilim insanı Prof. Dr. Harun Güngör vefat etti. Ebediyete irtihal eden merhuma Tanrı'dan rahmet diliyoruz. Acılı ailesinin ve Türkoloji camiasının başı sağ olsun. 


Türkiye Türkoloji camiası usta bir ismini daha yitirdi. Eski Türk inançları ve din tarihi üzerine çok sayıda çalışması olan değerli bilim insanı Prof. Dr. Harun Güngör vefat etti. Ebediyete irtihal eden merhuma Tanrı’dan rahmet diliyoruz. Acılı ailesinin ve Türkoloji camiasının başı sağ olsun.

Emekli dinler tarihi profesörü olan Güngör; “Gagauzların dinî inanışları üzerine bir araştırma” isimli doktora tezini Hikmet Tanyu’nun danışmanlığında 1982 yılında tamamlamıştır. İlgi alanı Türklerin dinî tarihi üzerinedir. Ayrıca Türk dünyası etnografyası üzerine de ciddi çalışmaları bulunmaktadır. Alanında kaleme aldığı bir çok kitap, makale ve çeşitli türlerden tercümeleri vardır.

Bazı kitapları şunlardır:                                Dünden Bugüne Gagauzlar, Türk Bodun Bilimi Araştırmaları, Başlangıçtan Günümüze Türklerin Dinî Tarihi, Liklik Din ve Türkiye, Kayseri ve Çevresinde Ziyaret ve Ziyaret Yerleri, Gagauz Türkleri Tarih-Dil-Folklor ve Halk Edebiyatı, Millî Bütünlüğümüzün Kaynakları: Asya ‘dan Anadolu’ya Taşınanlar, Türk Din Etnolojisi,              Türk Halk İnanışları Üzerine Notlar, Kutsallık ve Ziyaret Fenomeni Disiplinlerarası Bir Yaklaşım.

Yazar

MDM

1 Yorum

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.
Benzer Yazılar