Vatikan arşivinde Yunus Emre divanı

"Bugün Yunus Emre Divanı’nın Vatikan Nüshasını ilim alemine tanıttık. Vatikan arşivlerinde bulduğumuz bu yeni nüsha Yunus’u bağrından çıkaran büyük Türk milletine Yunus Emre ve Türkçe Yılı’nda armağanımız olsun. Yunus’un ve Anadolu’yu vatan yapanların ruhları şad olsun!"


Türk el yazmaları dijital koleksiyonlarını kısa bir süre önce internet üzerinden paylaşan Vatikan Kütüphanesi’nin yayımlarını inceleyen Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Yeni Türk Edebiyatı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Himmet Büke, Yunus Emre’ye ait olduğu değerlendirilen ve daha önce gün yüzüne çıkmamış 200’e yakın şiir bulunan yeni bir divan tespit etti.

Eskişehir Valisi Erol Ayyıldız, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi, Eskişehir Teknik Üniversitesi, Mihalıççık Belediyesi, Mihalıççık Kaymakamlığı, Türk Dünyası Vakfı ve Türk Ocakları Eskişehir Şubesi, Osmangazi Üniversitesi Yunus Emre Araştırma Merkezi (YUMER) temsilcilerinin iştirak ettiği “Uluslararası Yunus Emre ve Dünya Dili Türkçe Bilgi Şöleni” çevrimiçi toplantısında yeni nüshanın keşfinin sevincini paylaşan Doç. Dr. Himmet Büke, söz konusu divanın 2 kitap halinde 2 ay için neşredileceğini açıkladı.

Söz konusu nüshanın filolojik açıdan en eski nüshadan kopya edilme ihtimalinin çok güçlü olduğunu belirten Büke, “Akademik çalışmalarıma bağlı olarak yaptığım arşiv taramalarım esnasında Vatikan Arşivi’nde yeni bir Yunus Emre Divanı nüshası tarafımızdan tespit edildi. Bu nüsha daha önce gün yüzüne çıkmamış, tanıtımı yapılmamış ve incelenmemiş bir nüshadır. 196 varaktan oluşan Vatikan nüshasında Yunus Emre’nin her iki eseri önce Risaletü’n-Nushiyye daha sonra Divan-ı İlahiyat olarak kaydedilmiştir. Nüsha hicri 1038, miladi 1629 yılında günümüzden yaklaşık 400 yıl önce istinsah edilmiş olup içinde Yunus Emre’ye ait 200’e yakın şiir bulunmaktadır. Şiirler Eski Anadolu Türkçesi döneminin Türkçesine uygunluk arz etmekle birlikte arkaik ögeler de barındırmaktadır. Bu nüsha dil özellikleri ve söz varlığı bakımından değerlendirildiğinde eldeki nüshalar içinde en eski nüshadan istinsah edilmiş bir yazma olma ihtimali çok güçlüdür. Yaklaşık 5 aydır süren yoğun çalışmalarımız neticesinde nüshanın çalışması bitmiş, gerekli dil ve içerik çalışmaları yapılmış, sözcük dizini hazırlanmıştır. Bu çalışma hakkında Türk Dil Kurumu Başkanı Sayın Prof. Dr. Gürer Gülsevin ile görüşülmüş, kurum yetkililerimiz konuyla yakından ilgilenmişler ve gereken hassasiyeti fazlasıyla göstermişlerdir. Çalışma 2 kitap halinde TDK yayınları arasından 1-2 ay içinde çıkacak ve okuyucusuyla buluşacaktır” şeklinde konuştu.

Yunus Emre Divanı Vatikan nüshası

Doç. Dr. Himmet Büke gün yüzüne çıkardığı Yunus Emre Divanı’nın sevincini, twitter hesabından “Bugün Yunus Emre Divanı’nın Vatikan Nüshasını ilim alemine tanıttık. Vatikan arşivlerinde bulduğumuz bu yeni nüsha Yunus’u bağrından çıkaran büyük Türk milletine Yunus Emre ve Türkçe Yılı’nda armağanımız olsun. Yunus’un ve Anadolu’yu vatan yapanların ruhları şad olsun!” mesajı ile paylaştı.

Kaynak: tamgatürk

Yazar

MDM

1 Yorum

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.
Benzer Yazılar