DUYURU   • Işınsu   • Emine Işınsu vefat etti

Bilgi Şöleni’ne Davet: 20 Yanvar: Azerbaycan Türkü’nün Direniş Öyküsü / 22 Ocak 2020

Bu haftaki 487.Bilgi Şöleni’nin konuğu Prof.Dr. Nesib Nesibli. 20 Yanvar: Azerbaycan Türkü’nün Direniş Öyküsü bu haftaki bilgi şölenimizin konusu..

Bu haftaki 487.Bilgi Şöleni’nin konuğu Prof.Dr. Nesib Nesibli.

1990 yılının 19 Ocak’ı 20 Ocak’a bağlayan gece, dönemin Sovyetler Birliği lideri Mihail Gorbaçov‘un  emriyle Bakü’ye giren Sovyet tankları, tarihte eşine az rastlanır bir katliama imza attı. Bakü sokaklarında bağımsızlık taleplerini dile getirmek için yürüyüş yapan halkın üzerine acımasızca ateş edildi. Bu acımasız saldırı sonucu aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu 137 kişi yaşamını yitirdi, 700’den fazla kişi ise yaralandı.

Azerbaycan Türkü, 20 Ocak 1990 tarihini hiç unutmadı…O güne “Kara Yanvar” adını verdi ve bağımsızlık uğruna can veren şehitlerini kalbine gömdü… 20 Ocak, Azerbaycan’ın bağımsızlığının da miladı oldu… 30 Ağustos 1991 tarihinde dağılma sürecindeki Sovyetler Birliği’nden ayrılma kararı alan Azerbaycan’ın bağımsızlığını ilan etmesi ile sonuçlandı.

Katılımcı: Prof.Dr. Nesib Nesibli.

Tarih: 22 Ocak 2020 Çarşamba

Saat: 19.00

Yer: MDM Ziya Gökalp Salonu

Yorum yapın!

Comment *

Peki ben ne yapabilirim?
Bizi okuyor, beğeniyor ve “Peki ben ne yapabilirim?” diye soruyor musunuz? Bağış yaparak bizi destekleyebilirsiniz. Bağışlarınızla faaliyetlerimiz daha sık, daha geniş ve daha etkili olacaktır. TIKLAYINIZ!