Çin rejiminin zulmettiği Uygurlar’ın hikâyesini anlatan belgesel, İstanbul’da gösteriliyor

Çin rejiminin Uygur Türklerine yönelik soykırıma varan uygulamalarını konu alan "Ablam Nerede?" isimli belgesel film, 16 Eylül Cuma günü Esenler'de bulunan Prof. Dr. Adem Baştürk Kültür Merkezi'nde gösterilecek. Film gösterimi halka açık ve ücretsiz olacak.


Uygur aktivist Rushan Abbas’ın kardeşi Gülşan Abbas’ı arayışını konu alan “In Search of My Sister – Ablam Nerede?” isimli belgesel film, Dünya Uygur Kurultayı Vakfı’nın desteğiyle İstanbul Esenler’de bulunan Prof. Dr. Adem Baştürk Kültür Merkezi’nde gösterilecek.

“Ablam Nerede?” belgeselinde görüşlerine yer verilen isimler arasında, Dünya Uygur Kurultayı Başkanı Dolkun İsa ile akademisyen Abdülhakim İdris de bulunuyor. Öte yandan filmde Doğu Türkistan’ın tarihi geçmişi ve iki cumhuriyetin kuruluşu, komünist Çin yönetiminin işgali ve günümüzde devam eden Uygur soykırımı konuları da ele alınan konular arasında.

Belgeselin senaryo yazarlığını ve yönetmenliğini, Pakistanlı bağımsız film yapımcısı Jawad Mir üstleniyor. Birçok uzun metrajlı belgesel film projesinde kurgucu, görüntü yönetmeni ve yönetmen olarak görev alan Jawad Mir, halen çalışmalarını Kanada’da sürdürüyor.

ABLAM NEREDE? belgeseli gösterim tarihi ve yeri
Tarih: 16 Eylül 2022 Cuma Saat: 18.30
Yer: Prof. Dr. Adem Baştürk Kültür Merkezi
Yavuz Selim Mah. Fevzi Çakmak Cad. Esenler İstanbul

 

Belgeselin tanıtım filmi aşağıdaki bağlantıdan izlenebilir.

 

 

Yazar

MDM

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.
Benzer Yazılar