Çinli öğrencilerle Kazak Türkleri arasında yılbaşı tartışması

Kazakistan'ın Almatı şehrinde Çin yılbaşı kutlamaları için hazırlık yapan Çinli öğrencilerle Kazak Türkleri arasında yılbaşı tartışması yaşandı.


Çinlilerle Kazak Türkleri arasında yılbaşı tartışması yaşandı

Kazak Türkleri Çinli öğrencilerle tartıştı

Kazakistan’ın devlet gazetesi Kaztag’da çıkan haberde Çinli öğrencilerle Kazak Türkleri arasında Çin’in yılbaşı kutlamaları dolayısıyla yaşanan tartışmaya yer verildi.

Burayı Çin mi sanıyorsunuz?

Bir grup üniversite öğrencisi Çin’in yılbaşı kutlamaları için ejderha ve benzeri bayram geleneklerine uygun kıyafetlerle Almatı’da yürüyüş provası yaparken Kazak Türkü vatandaşların tepkisi ile karşılaştılar. Kazak Türkü vatandaşlar kutlama provası yapan öğrencilere, burayı Çin mi sanıyorsunuz, şeklinde tepki gösterdi.
Çin’in Almatı konsolosluğundan yapılan açıklamada ise bu kutlamaların her yıl çeşitli sınıflardan Çinli üniversite öğrencileri tarafından düzenlendiği ancak bu sene yanlış anlaşıldığı dile getirildi.

***

Қазақтар мен Қытай студенттері арасында Қытайдың жаңа жылын атап өтуге байланысты дау орын алган.

Сіз бұл жакты Қытай деп ойлайсыз ба?!

Қытайлық студенттер өздерінің дәстурлi жаңа жылын қытайдың салт-дәстүрлерімен қарсы алуға дайындалып жатқанда, Алматылық бір топ қазақстандық олардың әрекеттерiне қарсылык бiлдiрдi.
Қазақ халқы оларға: «Сіз бұл жакты Қытай деп ойлайсыз ба?!» – деді.
Қытайдың Алматыдағы Бас консулдығы мәлімдеме жасады. Ол: «Қытайлық студенттер қытайлық жаңа жылды жыл сайын атап өтеді. Бірақ бұл жолы қазақ халқы мен қытай студенттері арасында түсініспеушілік болуы керек» деді.

Дауласқан топқа полиция араласып, оларды таратты.

(Kazakistan lehçesinde)

Kaynak : (https://kaztag.kz/ru/news/postradavshie-v-konflikte-v-almaty-kitayskie-studenty-shli-na-repetitsiyu-genkonsulstvo-knr-video, 23/01/2020)

Yazar

A. Selim Babaoğlu

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.
Benzer Yazılar