Emine Işınsu vefat etti - Milli Düşünce Merkezi Millî Düşünce Merkezi - Dünyaya Türkçü Bakış

DUYURU   • Işınsu   • Emine Işınsu vefat etti

Emine Işınsu vefat etti

Türk edebiyatının usta kalemi Emine Işınsu vefat etti.

Büyük Türk romancısı ve oyun yazarı Emine Işınsu Öksüz vefat etti.

Aziz Vecihi Zorlutuna ile yazar ve şair Halide Nusret Zorlutuna’nın kızı olan Emine Işınsu Kars’ta dünyaya geldi.

Annesiyle birlikte çıkardıkları Ayşe Dergisi ile başlayan yayıncılığı, fikri ve ilmi seviyesiyle bir efsane olan Töre Dergisi’yle zirveye ulaştı. Töre bir döneme damgasını vurdu. Devlet ve Bozkurt gibi dergilerde ve bazı günlük gazetelerde yazdı. Işınsu, yirmiyi aşkın eserin sahibidir. Sancı, Çiçekler Büyür, Azap Toprakları, Ak Topraklar, Bir Yürek Satıldı… bunlardan birkaçıdır. Milliyetçi Türk Kadınları Birliği Derneğini kurdu (1967-1976).

2015 Millî Düşünce Yahya Kemal Fikir – Sanat – Edebiyat Armağanı sahibi Emine Işınsu milliyetçi camianın yolbaşçılarındandı.

Elif, Yağmur ve Murathan’ın annesi olan Emine Işınsu, Prof. Dr. İskender Öksüz’le hayat ve dava arkadaşıydı.

83 yaşında aramızdan ayrılan büyük dava insanı ve dost Emine Işınsu Öksüz’e Allah’tan rahmet diliyoruz. Öksüz ve Zorlutuna aileleri ile camiamızın başı sağ olsun.

Ruhu şad, mekanı cennet olsun.

Millî Düşünce Merkezi

(Cenazesi, 6 Mayıs 2021’de Hacı Bayram-ı Veli Camii’nde öğleyin kılınacak namazdan sonra Gölbaşı Mezarlığı’nda sırlanacaktır.)

 

Yorum yapın!

Comment *

 1. Allah rahmet eylesin mekanı cennet olsun, Türkiye Cumhuriyeti’nin bekası için güzel insanların yetişmesinde yadsınamayacak emeği geçen bir insanımızı ebediyete uğurlamanın hüznü içindeyim.

 2. Sn İskender Öksüz ve evlatlarına baş sağlığı dilerim. Ruhu şad, mekanı cennet
  olsun.
  Saygılarımla.

 3. Allah rahmet eylesin,mekanı cennet olsun. Öksüz ve Zorlutuna ailelerinin başı sağ olsun. Sabırlar diliyorum.

 4. Daha okumadan izlemeden bütün sokaklara “SANCI” yazmıştık. Gunduz nedir bu diye sordu herkes.Türk’ü şaşırtmak hala cok zor.Hem cesur hem kadın. Başımız sağolsun.

 5. Yüce Mevla’dan merhume Emine Işınşu Öksüz’e rahmet, başta ailesi ve yakınları olmak üzere tüm camiamıza sabır, metanet ve başsağlığı diliyorum. Çıkmış olduğu ahiret yolculuğunu Rabbim hayırlı eylesin, mekanı cennet olsun inşallah.

 6. Allah rahmet eylesin. Azap Toprakları ilk okuduğum romanlardandı. Kitabın ana fikri hep rehberim olmuştur.
  Başta İskender Öksüz Hocam olmak üzere tüm yakınlarına sabır ve baş sağlığı diliyorum.

 7. “Gazap Toprakları”
  d ü z e l t m e
  .
  AZAP TOPRAKLARI – EMİNE IŞINSU
  .
  Ruhu şad olsun

 8. Olağanüstü zamanlarda cesaret örneği oldu. Kalemiyle, söylemiyle tüm Ulusumuza önemli değerler kattı. Türk dünyasının ışıklarından biriydi. Eğer başka cenahta olsaydı bilinen yetenekleriyle farklı popülleritesi olurdu. Ama o Türk’e Türkçülüğe hizmetten ve aydınlatma amacından hiç vazgeçmedi.
  Ruhu şad, mekanı cennet olsun.
  İsmail Özdemir..

 9. Allah gani gani rahmet eylesin. Mekanı cennet olsun. Çok güzel insandı. Yazdıkları yeni nesillere ruh verecektir.

 10. Üzerimizde fikri, ruhi emeği olan muhterem ablamız Emine Işınsu Öksüz’e Allah’tan rahmet diliyorum. Yurdu cennet olsun. Muhterem ağabeyimiz Prof. Dr. İskender Öksüz’ün, yakınlarının ve tüm camianın başı sağalsın.

 11. Küçük Dünya ile başlamıştım.
  En küçük dünyânın benimki sandığım zamanlardı.
  Zamanla dünyam büyüdü.
  O dünyânın içine neleri sığdırdım onun sâyesinde. Nur içinde yatsın .

 12. Türk Gençliğinin fikri inşaasında büyük emeği ve önemi olan Emine hanıma Allah’tan rahmetler diliyorum. Nurlar içinde yatsın, ruhu şad olsun.

  Emine hanımın vefatıyla başta İskender hocamda ve camiamızda oluşan üzüntüyü paylaşıyor, İskender hocama ve camiamıza sabır ve metanet diliyorum.

 13. Allah rahmet eylesin, mekanı cennet olur inşallah. Sayın Prof. Dr. İskender Öksüz, Emine hanımın çocukları ve sevdiklerine başsağlığı diliyorum.

  1. Türk edebiyatının Asenası. Nur içinde yat.ülkücü camianın başı sağ olsun

  2. Allah rahmet eylesin.Mekanı Cennet olsun.Romanları ve hikâyeleri herzaman ilham kaynağımız oldu.İskender Öksüz hocamıza ve diğer yakınlarına başsağlığı diliyorum.

Peki ben ne yapabilirim?
Bizi okuyor, beğeniyor ve “Peki ben ne yapabilirim?” diye soruyor musunuz? Bağış yaparak bizi destekleyebilirsiniz. Bağışlarınızla faaliyetlerimiz daha sık, daha geniş ve daha etkili olacaktır. TIKLAYINIZ!