Kamuoyunun dikkatine

Millî Düşünce Merkezi'nin Rusya'nın Ukrayna'yı işgaline dair kamuoyuna açıklamasıdır.


Paylaşın:

 

Rusya, İşgali Sonlandırıp Kendi Sınırlarına Çekilmelidir!

Bölgemizde uzun zamandır devam eden gerginlik Rusya’nın saldırganlığı sonucunda ülkemizi de etkileyecek bir savaşa dönüştü. Rusya Kırım’ın işgalinden başlayan saldırgan tutumunu, Ukrayna topraklarının işgal girişimiyle sürdürmektedir. Bu işgalci hareket kabul edilemez!

Rusya’nın saldırıları uluslararası hukuka ve üyesi bulunduğu Birleşmiş Milletler anlaşmasına aykırıdır. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, konuşmalarında Birleşmiş Milletler üyesi bir devletin egemenlik hakkını tanımadığını ilan etmiştir. Bu konuşmalar uluslararası barışı tehdit etmektedir.

Rusya başkanı Putin’in atıfta bulunduğu tarihi olguların, tüm bölgenin güvenlik ve toprak bütünlüğüne yönelik bir niyetin göstergeleri olmadığına inanmak isteriz.

Tarih eğer barışa hizmet ediyorsa hatırlanmalı aksi takdirde kitaplarda kalmalı, saldırganlığa ve hukuksuzluğa gerekçe yapılmamalıdır. Türklerin tarihi, bölgedeki bütün halkları sadece son iki yüzyılda değil bin yıllık bir zaman diliminde ilgilendirmiştir. Bu, Türkiye’nin barışçı tutumunu değiştirmemiş, diğer devletlerin egemenlik ve toprak bütünlüğüne saygısını etkilememiştir.

1991’de Sovyetler Birliği’nin dağılmasıyla dünyada yeni bir denge oluşmuştur. Rus işgali, Sovyetlerin dağılmasından sonra bağımsızlığına kavuşan tüm devletlerin güvenlik ve toprak bütünlükleri için endişe yarattığı gibi son 30 yılda oluşan küresel dengeyi sarsmıştır.

Rusya’yı saldırganlıktan vazgeçmeye Ukrayna’nın toprak bütünlüğü ve egemenliğine saygıya ve kan dökülmesine son vermeye çağırıyoruz.

Uluslararası toplum, bu işgalin sonlandırılması için elinden geleni yapmalı, Rusya Federasyonu derhal Kırım da dâhil olmak üzere Ukrayna topraklarını terk etmelidir!

 

 

Yazar

MDM

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.
Benzer Yazılar