Özbekistan kaçırılan tarihi eserlerini geri istiyor – Milli Düşünce Merkezi Millî Düşünce Merkezi - Dünyaya Türkçü Bakış

DUYURU   • Söz Konusu-5: Açık Oturum   • Çağrı: Bize katılın

Özbekistan kaçırılan tarihi eserlerini geri istiyor

Özbekistan Kerimov döneminde yurt dışına götürülen tarihi ve sanat eserlerini Özbekistan’a geri getirmek için çalışma başlatı.

11 Ocak 2020
Kocafurkan Dinçaslan

Özbekistan’ın eski Cumhurbaşkanı İslam Kerimov’un kızı Gülnara Kerimova’nın kaçırdığı tarihi eserlerin Özbekistan’a geri getirilmesi konusunda çalışma başlatıldı. Özbekistan Cumhuriyet Başsavcılığı konu hakkında açıklama yaptı.

Özbekistan Cumhuriyet Başsavcılığı Gülnara Kerimova’nın yurt dışında bulunan (İsviçre, Fransa, Rusya, Letonya ve diğer ülkeler) evlerinde bir çok sanat eseri ve Özbekistan’a ait tarihi eserlerin bulunduğunu ve bunların ülkeye geri getirilmesi için çalışma başlattıklarını duyurdu. Özbek makamları ile İsviçre makamlarının iş birliğiyle Kerimova’nın Cenevre’deki evinde bulunan tarihi ve sanat değeri olan 70 tablonun Özbekistan’a getirilmesi için çalışmalara hız verildi.

Daha önce Kerimova’nın Özbekistan’daki evlerinde bulunan 985 eşya müzelere teslim edilmişti. Kerimova cezaevine girdikten sonra devletle anlaşma yaparak 1,2 milyar değerindeki yatırımının devlete geçtiği ve kalan kısımların ise Özbekistan’a geçişi için çalışıldığı bilgisi paylaşıldı.

Kaynak: QHA

Peki ben ne yapabilirim?
Bizi okuyor, beğeniyor ve “Peki ben ne yapabilirim?” diye soruyor musunuz? Bağış yaparak bizi destekleyebilirsiniz. Bağışlarınızla faaliyetlerimiz daha sık, daha geniş ve daha etkili olacaktır. TIKLAYINIZ!

Yazarın millidusunce.com'daki yazıları