Şükrü Elçin’i hatırlamak – Milli Düşünce Merkezi Millî Düşünce Merkezi - Dünyaya Türkçü Bakış
Millî Düşünce Merkezi
MİSAK logo

Suriyeliler vatanlarına dönmeli

Millî Düşünce Merkezi Suriyeli sığınmacılar için açıklama yaptı: Suriyeli sığınmacıların yurtlarına dönmesi gerekmektedir. Vatanlarında yaşama hakkı kimsenin elinden alınamaz. Bu insanlar için doğal bir haktır. Bu hak Esat düşmanlığı siyasetine kurban edilmemelidir.
_______21 Ekim 2018_______

Şükrü Elçin’i hatırlamak

Ahmet Bican Ercilasun
Paylaş:

21 Ekim 2018

1912’de Florina’da başlayan 2008’de Ankara’da noktalanan, Türk kültürüne, Türk halk edebiyatı araştırmalarına harcanmış 96 yıllık bir ömür.

1912’de Florina, Manastır’a bağlı bir Balkan kasabası. Şükrü Murat, Çelenklioğlu diye bilinen bir evlâd-ı fatihan ailesinin çocuğu. 11-12 yaşlarında mübadele ile Türkiye’ye geliyor. Aile Turgutlu’ya yerleştiriliyor. Çocukluğunun geçtiği bahçeli ev, çiftlik hayatı, o yeşil kasabalar ve araziler Elçin Hoca’nın içinde hep derin bir sızı olarak kalmış. Yahya Kemal’in dediği gibi:

Balkan şehirlerinde geçerken çocukluğum

Her lâhza bir alev gibi hasretti duyduğum.

İzmir’in ünlü Atatürk Lisesi‘nde yatılı öğrenim. Edebiyat hocaları Esat Çınar. Necmettin Halil de hocaları arasında. Böyle bir çevrede tabii ki insan şiir yazar. Şükrü Murat da şiir yazmaya başlıyor:

Paylaş:
Peki ben ne yapabilirim?
Bizi okuyor, beğeniyor ve “Peki ben ne yapabilirim?” diye soruyor musunuz? Bağış yaparak bizi destekleyebilirsiniz. Bağışlarınızla faaliyetlerimiz daha sık, daha geniş ve daha etkili olacaktır. TIKLAYINIZ!

Yazarın millidusunce.com'daki yazıları