Şükrü Elçin’i hatırlamak – Milli Düşünce Merkezi Millî Düşünce Merkezi - Dünyaya Türkçü Bakış

DUYURU   • Türk ilim dünyasının acı kaybı   • Söz konusu-6: Kadın ve çocuk şiddetinin arka planı (canlı)

Şükrü Elçin’i hatırlamak

1912’de Florina’da başlayan, Türk kültürüne, Türk halk edebiyatı araştırmalarına harcanmış 96 yıllık bir ömür. Hacettepe Ünv Türk Dili ve Edb. Bölümü’nü kuran, Türk Kültürünü Araştırma Enstitüsü’ nü yürüten hoca Şükrü Elçin. Milletler büyük insanlarını andıkça yaşamaya hak kazanırlar.

21 Ekim 2018
Ahmet Bican Ercilasun

21 Ekim 2018

1912’de Florina’da başlayan 2008’de Ankara’da noktalanan, Türk kültürüne, Türk halk edebiyatı araştırmalarına harcanmış 96 yıllık bir ömür.

1912’de Florina, Manastır’a bağlı bir Balkan kasabası. Şükrü Murat, Çelenklioğlu diye bilinen bir evlâd-ı fatihan ailesinin çocuğu. 11-12 yaşlarında mübadele ile Türkiye’ye geliyor. Aile Turgutlu’ya yerleştiriliyor. Çocukluğunun geçtiği bahçeli ev, çiftlik hayatı, o yeşil kasabalar ve araziler Elçin Hoca’nın içinde hep derin bir sızı olarak kalmış. Yahya Kemal’in dediği gibi:

Balkan şehirlerinde geçerken çocukluğum

Her lâhza bir alev gibi hasretti duyduğum.

İzmir’in ünlü Atatürk Lisesi‘nde yatılı öğrenim. Edebiyat hocaları Esat Çınar. Necmettin Halil de hocaları arasında. Böyle bir çevrede tabii ki insan şiir yazar. Şükrü Murat da şiir yazmaya başlıyor:

Peki ben ne yapabilirim?
Bizi okuyor, beğeniyor ve “Peki ben ne yapabilirim?” diye soruyor musunuz? Bağış yaparak bizi destekleyebilirsiniz. Bağışlarınızla faaliyetlerimiz daha sık, daha geniş ve daha etkili olacaktır. TIKLAYINIZ!

Yazarın millidusunce.com'daki yazıları