Türkiye’nin şiddet karnesinde 27 Mart

Bu kez vereceğimiz şiddet haberinde, şiddeti mi kayda geçirelim, yoksa en az şiddet kadar vahim bir hâl alan şiddetin haberinin veriliş dilini mi bilemedik.


Bu kez vereceğimiz şiddet haberinde, şiddeti mi kayda geçirelim, yoksa en az şiddet kadar vahim bir hâl alan şiddetin haberinin veriliş dilini mi bilemedik.

Güne uyandığımızda, ulusal basının âdeta ortak haber metni “İzmir’de kadın cinayeti: 5 aylık hamile olan 17 yaşındaki dinî nikâhlı eşini sokak ortasında öldürdü.” şeklindeydi. Şiddet ne kadar korkunçsa kullanılan bu dil de şiddet kadar korkunç. Çünkü bu dil şiddeti besleyen en önemli kaynaklardan biri.

Türkiye uzun yıllar çocuk evliliği ve gebeliği(adölesan gebelik) ile mücâdele eden bir ülkedir. Bunun için 16 yaşından gün almış ve 18 yaşından gün almamış çocuklar, zaruret görülen durumda, sadece ve sadece hâkim kararı ile resmî olarak evlenebilir. 16 yaşından küçük çocuklar katiyen evlenemez. Türkiye’de evlilik akti resmî nikâh ile gerçekleşir, dinî nikâh ancak resmî nikâhtan sonra kıyılabilir. Böylece kadının istismar edilmemesi ve birtakım haklardan istifade edebilmesi hukuken garanti altına alınır. Resmî nikâh olmadan, dinî nikâhın bir geçerliliği yoktur. Bunun adı da evlilik değil sadece beraber yaşamaktır. Bu haber dilinde kullanılan dinî nikâhlı eşi ifadesi asla kabul edilemez.

Türk hukukuna göre 18 yaşını doldurmamış her birey çocuktur. Adölesan bir çocuk ile yaşanan birliktelik de, bu çerçevede asla evlilik olamaz. 16 yaşında bir beraberlik yaşayan çocuk ancak istismar edilmiştir. Ve istismar dinî nikâh adı ile toplumumuzda sürekli ve meşru hâle gelmektedir. 17 yaşında hamile olan da normal, sağlıklı bir kadının gebeliği değil, tıbben gelişimi devam eden  bir çocuk(adölesan) gebeliğidir. Bir çocuğun, çocuk olduğu vurgusuna dikkat etmeden, şiddeti besleyen, şiddeti kanıksatan bu haber dilinden de esef duyuyoruz.

Haberi olması gerektiği gibi doğru şekli ile veriyoruz. İzmir’de 17 yaşında bir çocuk üstelik adölesan gebelik yaşarken, kendisi ile bereberlik yaşayarak istismar eden kişi tarafından canice katledildi.

Kaynak:

 

 

 

 

 

Yazar

MDM

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.
Benzer Yazılar