Türkiye’nin şiddet karnesinde 30 Mart

Türkiye’de son 24 saatte yaşanan şiddet eylemlerinin çetelesini tutuyoruz.


Her türlü şiddet ile ilgili haberi “Şiddet Çetelesi” başlığı altında paylaşmaya devam ediyoruz. Bu kapsamda doğaya kapılan saldırıları da çetelemize dâhil ediyoruz.

2019 yılından beri tartışmaların odağındaki Kanadalı Şirket Alamos Gold-Doğu Biga Madencilik Genel Müdürü Ahmet Şentürk, DW Türkçe’den Serkan Ocak’a verdiği röportajda çevre bilincine sahip her vatandaşın vicdanını rahatsız edecek açıklamalarda bulundu. Şentürk’ün yaptığı açıklama Türkiye’nin maden rezervinin yabancı sermayedarların nasıl iştahını kabarttığının da bir göstergesi adeta.

Şentürk, Çanakkale Belediyesi’nin yayınladığı hava çekimlerinde görülen manzaranın sosyal bir tepkiye yol açtığını,  arama faaliyetlerini bu durumu açıklamak için  durdurduklarını söyledi.

Çanakkale Belediye’sinin paylaştığı videoda ve uydu görüntülerinde zengin bir ekosisteme sahip Kirazlı’da on binlerce ağacın kesildiği açıkça görülebiliyor. Şentürk bununla ilgili sorulan soruya “Ben bir maden profesyoneliyim. Bu manzaraya baktığımda adamlar inşaata başlamış derim. Eğer sıradan bir vatandaş olsaydım ben de tepki gösterirdim.” cevabını verdi.

Tepki çeken bir diğer açıklama ise alanının ruhsatının 60 yıllığına kendilerine verildiğini, bu iş için 30 yıl beklediklerini, 3-5 ay daha bekleyebileceklerini söylemesiydi. Su ve Vicdan nöbetine saygı duyduğunu belirten Şentürk, kendilerini halka doğru ifade edemediklerini belirtti.

Editör Notu: Bizim toprağımızın altı da, üstü de değerlidir. Değil dağlarımız, derelerimiz, ormanlarımız, tek bir ağacımız bile kimsenin, hele ki yabancı sermayedarların ticari hırslarına kurban edilemez. Bu anlayış er geç topraklarımızda hakim olacaktır. Binlerce yıldır yetişmiş orman varlıklarımız, oksijen kaynaklarımız yani akciğerlerimizin katledilmesine müsaade edilemez. Ayrıca bir ormanı yok ettiğinizde sadece ağaç kesmiş olmazsınız, o bölgede yaşayan tüm ekosistemi bozmuş olursunuz. Bizler “birer maden profesyoneli” olmadığımız için Şentürk’ün bakışına katılamıyoruz. Bizim için “yaş kesen, baş keser” atasözünün anlamı büyüktür.

Kaynak

Bu kez bahsedeceğimiz haber, adalet duygumuza şiddet haberi. UCİM Saadet Öğretmen Çocuk İstismarı İle Mücadele Derneği Başkanı Saadet Özkan, Mersin’de 3 kızına cinsel istismarda bulunan, eşini pazarlayan Salih Dayan adlı şahıs için tutuksuz yargılama kararı verildiğini açıkladı. Davayı yakından takip eden Özkan, bu şahsın aile için büyük tehdit oluşturduğunu belirtti. Haber kısa sürede kısa sürede “SapıkBabayaAğırCeza” etiketiyle Twitter gündemine girdi.

Kaynak

 

 

Yazar

MDM

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.
Benzer Yazılar