2021 yılı “Mehmet Âkif ve İstiklâl Marşı Yılı” olarak kutlanacak

Resmi Gazete'de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Genelgesi ile 2021 yılının "Mehmet Âkif ve İstiklâl Marşı Yılı' olarak kutlanmasına karar verildi.


 

 

Mehmet Âkif Ersoy tarafından kaleme alınan İstiklâl Marşı’nın Millî Marş olarak kabul edilişinin yüzüncü yıl dönümü dolayısıyla, 6 Mart 2021 tarihli Resmî Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı genelgesiyle 2021 yılının “Mehmet Âkif ve İstiklâl Marşı Yılı” olarak kutlanmasına karar verildi.

Buna göre, 2021 yılı boyunca bütün kamu kurum ve kuruluşları tarafından İstiklâl Marşı’nın anlamını ve Kurtuluş Savaşı’nın önemini anlatmak amacıyla etkinlikler düzenlenecek.

İstiklâl Marşı’nın Millî Marş olarak Kabulü

Türk Kurtuluş Savaşı sırasında, Maarif Vekâleti tarafından 7 Kasım 1920 tarihinde gazetelere verilen ilanla, İstiklâl Marşı için yarışma açıldığı, güfte ve beste için beş yüzer lira ödül konulduğu bildirildi. Haber, bir genelge ile bütün okullara duyuruldu.

Yarışmaya yedi yüzü aşkın şiir katıldı. Ancak içlerinde istenilen etkiyi uyandırabilecek olan şiir bulunamadı. Maarif Vekili Hamdullah Suphi Bey (Tanrıöver) ile bazı arkadaşları, o sırada Burdur Milletvekili olan Mehmet Âkif Bey’e (Ersoy) müracaat ettiler. Mehmet Âkif Bey, “Para karşılığında şiir yazamam” diyerek bu istekleri reddetti. Ama yarışmayı kazanmış olsa da para verilmeyeceği bildirilince şiir yazmayı kabul etti.

Mehmet Âkif tarafından kaleme alınan İstiklâl Marşı, ilk defa 1 Mart 1921 tarihinde TBMM’de okundu ve 12 Mart günü yapılan oturumda coşkulu alkışlarla resmen Millî Marş olarak kabul edildi. Ardından, gazetelerde yayımlandı, kartpostallar ve levhalar halinde bütün yurda dağıtıldı. İlk defa Mehmet Âkif’in başyazarı olduğu Sebilürreşad dergisinde yayımlandı. (“Mehmed Akif Ersoy”, M. Ertuğrul Düzdağ, 1998, 2. bs, Kültür Bakanlığı, 106-107)

 

 

Kaynak: https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2021/03/20210306-7.pdf

Yazar

Kâmil Engin

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.
Benzer Yazılar