Türk Üniversiteler Birliğine Üye Üniversite Yöneticileri Semerkant’ta Buluştu

Türk Devletleri Teşkilâtı tarafından 6-7 Haziran 2023 tarihlerinde Özbekistan'ın Semerkant şehrinde Türk Üniversiteleri Birliği (TÜRKÜNİB) Rektörleri Özel Toplantısı tertip edildi.


Paylaşın:

 

Türk Devletleri Teşkilâtı Sekreteryasının öncülüğünde ve Özbekistan İpek Yolu Uluslararası Turizm ve Kültürel Miras Üniversitesi, Azerbaycan Devlet İktisat Üniversitesi ve Taşkent Devlet Şarkiyat Üniversitesinin işbirliğiyle düzenlenen Türk Üniversiteler Birliği Rektörler Özel Toplantısına Türkiye, Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan ve Özbekistan’dan TÜRKÜNİB üyesi üniversitelerin rektörleri, yüksek yöneticileri ve temsilcileri katıldı.

Toplantıda, TÜRKÜNİB’in usül ve yöntemleri ile Orhun Değişim Programının mevcut fırsatları ve zorlukları müzakere edildi. 2023-2024 dönemi için Birliğin faaliyetlerine ilişkin yol haritası hazırlandı. Ayrıca, Birliğe üye olmak isteyen üniversitelerin müracaatları konusunda görüş alışverişinde bulunuldu.

Öte yandan, toplantı sırasında Hoca Ahmet Yesevi Uluslararası Kazak-Türk Üniversitesinin yayımladığı yirmi ciltlik “Türk Edebiyatı İsimler Sözlüğü Ansiklopedisi” tanıtıldı.

Toplantının şeref konuşmacısı olarak video konferans yoluyla katılımcılara hitap eden 2015 yılı Nobel Kimya Ödülü sahibi bilim adamı Prof. Dr. Aziz Sancar, Türk mirasının korunması ve genç nesillerin eğitilmesi konusunda görüşlerini paylaştı.

 

Kaynak: https://www.turkicstates.org/tr/haberler/tdt-turk-universiteler-birligi-rektorler-ozel-toplantisi-semerkantta-duzenlendi_2950 (12/06/2023)

Yazar

Kâmil Engin

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.
Benzer Yazılar