21-22 Mayıs Türkiye’nin şiddet karnesi

21-22 Mayıs 2021 tarihlerinde Türkiye'de yaşanan şiddet olaylarının çetelesini sunuyoruz.


Iğdır’da gece sokağa çıkma yasağına uymayan iki genç ile bekçiler arasında tartışma çıktı. Polis desteğinde gözaltına alınan gençler, dövüldüklerini iddia ederek suç duyurusunda bulundu. Olayla ilgili görüntüler sosyal medyada büyük tepki topladı.

Kaynak

2014 yılından bu yana süren ve anne A.Ş.’nin hukuk mücadelesine dönen davada,  İstanbul 6’ncı Ağır Ceza Mahkemesi kızını istismar eden babaya kızına yönelik istismar eylemini tehditle ve zincirleme olarak gerçekleştirdiği gerekçesiyle önce 60 yıl 9 ay hapis cezası verdi.

Türk Ceza Kanunu’na göre hapis cezası 30 yıldan fazla olamayacağı gerekçesiyle sanık 30 yıla mahkûm oldu. Baba tutuklanarak cezaevine gönderildikten sonra dosya ise istinafa taşındı.

Annenin hukuk mücadelesine rağmen istinaf, 17 Mayıs’ta oybirliği ile sanık C.Ö.K.’nın delil yetersizliğinden beraatına ve tahliyesine karar verdi.

Kaynak

Eskişehir’de, Porsuk Çayında ölü köpek bulundu. Köpeğin bir poşet içinde, batması için taşla birlikte suya atıldığı belirlendi.

Kaynak

Daha önce sit alanı statüsü kaldırılan Salda Gölü bu sefer de siyasetin pençesinde! Salda Gölünü ziyaret eden Bakan Kurum, buraya “kıraathane, mescit, soyunma, giyinme alanları ve kafe gibi üniteler” yapacaklarını söyledi.

Kaynak

Antalya’nın Muratpaşa ilçesinde yaşayan Tuğba Yurtdaş’ın beslediği kedilerden biri kimlği belirsiz kişilerce öldürülerek evinin pencere korkuluklarına asıldı.

Kaynak

Ankara’da bir anne köpek ve iki yavrusuna uygulanan şiddete Ankara Büyükşehir Belediyesi dur dedi. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, yaşanan vahşeti şu sözlerle eleştirdi: “Kentimizde meydana gelen can dostumuza yönelik saldırıyı öğrendiğimiz ilk andan itibaren olayın takipçisiyiz. Anne ve yavrularını, tedavilerini ve kontrollerini yapıp müşahede altına aldık. Sesini çıkaramayan can dostlarımızın sesi olacak, süreci yakından takip edeceğiz.”

Kaynak

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, pandemi döneminde artan kadına şiddet olaylarını “tolere edilebilir düzeyde” sözleriyle yorumladı. Bu talihsiz açıklamanın ardından hayvanseverler, sosyal medya üzerinden bakanı istifaya çağırdılar.

Kaynak

 

 

Yazar

MDM

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.
Benzer Yazılar