ABD Başkanı’nın açıklaması hukuksuzdur ve kabul edilemez.

Hiçbir siyasî, mahkeme kararları da bu kadar açıkken, bir milleti topyekûn suçlayamaz. Hukuksuz davranışlar bugün için kazandırıyor görünse de gelecekte bu davranışı sergileyen devletlerin aleyhine sonuç verir.


ABD Başkanı’nın Ermeni iftiralarını gerçekmiş gibi kabul edip bunun üzerine açıklama yapması hukuksuzdur ve kabul edilemez. ABD Başkanı’nın açıklaması sadece gerçeklere değil, uluslararası sistemin hukuki temellerine de aykırıdır.

Açıklamada ifade edilen “Ermeni entelektüellerinin ve toplum liderlerinin tutuklanması” tarihî gerçekleri çarpıtmaktır. Ermeni çetelerinin Türk köylerinde yaptıkları şiddet hareketi üzerine bu hareketin elebaşısı pozisyonundakiler 24 Nisan 1915’te tutuklanmıştır. ABD Başkanlığı, bugünü Ermeni anma günü olarak kabul etmekle terörizmi övme suçunu işlemiştir.

Açıklama, başından sonuna kadar bir iftira ve Türk düşmanlığı üzerine kurgulanmıştır. ABD Başkanlığı, bu açıklamasıyla kendi Ermeni kökenli vatandaşlarının isteklerini yerine getirdiğini düşünüyor olabilir ama Türk kökenli vatandaşlarını da yabancılaştırmaktadır. Dolayısıyla topyekûn bir millete iftira atmak yoluyla aynı zamanda bir nefret suçu da işlemektedir. ABD Başkanlığının niyetinin Ermeni iftiraları üzerinden ülkemizden birtakım tavizler koparmaya dönük olduğu anlaşılmaktadır.

Daha önce vurguladığımız gibi geçici siyasî dürtülerle veya birtakım heveslerle hukuka aykırı hareket eden devletler, daha sonra kendi çiğnedikleri hukukla yüzleşmek zorunda kalırlar. Bugüne kadar Ermeni yalanları çeşitli mahkemelere konu olmuş, bağımsız ve tarafsız yaklaşan mahkemelerin tamamı bu iddiaların asılsız olduğunu, soykırım suçunu oluşturacak herhangi bir davranışın olmadığını tescil etmiştir. Mahkeme kararlarını hiçe sayarak, gerçeğin aksine kamuoyunu yönlendirme girişimleri hukuki değildir.

Hiçbir siyasî, mahkeme kararları da bu kadar açıkken, bir milleti topyekûn suçlayamaz. Hukuksuz davranışlar bugün için kazandırıyor görünse de gelecekte bu davranışı sergileyen devletlerin aleyhine sonuç verir.

Millî Düşünce Merkezi

Yazar

MDM

1 Yorum

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.
Benzer Yazılar