DUYURU   • Işınsu   • Emine Işınsu vefat etti

Binlerce Uygur Türkü çocuk anasız babasız büyüyor

Anne ve babaları toplama kamplarına kapatılan Doğu Türkistanlı çocuklar Çin hükümetinin elinde büyüyor.

23 Ekim 2020
A. Selim Babaoğlu
Çin Uygur Türklerinin ailelerini parçalıyor.
Uygur Türkü çocuklar

Çin’de milyonlarca Uygur ve Kazak Türkünün tutulduğu toplama kampı uygulamasının binlerce çocuğu anne babalarından ayırdığı ortaya çıktı.

Çin’in toplama kampları üzerine çalışmalarıyla tanınan ünlü Alman antropolog Adrian Zenz, Çin hükumetine ait raporları derleyerek elde ettiği bulguları kamuoyuyla paylaştı.
Zens açıklamasında, sadece 2018 yılında Yarkent’teki 9.500’den fazla Uygur Türkü çocuğun ya annesinin ya babasının ya da her iki ebeveyninin de Çin’in toplama kamplarında tutulduğunu ifade etti.

Anne babaları toplama kamplarında tutulan Uygur Türkü çocukların devlete ait yatılı yerleşke ve eğitim merkezlerine yerleştirildiği, bu çocuklara sadece Çince eğitim verildiği ve kendi dillerini kullanmalarına müsaade edilmediği bildirildi.

Ünlü antropolog Çin’in Uygur Türkü çocuklarla ilgili uygulamasının gelecek neslin zihinleri ve kalplerine karşı bir savaş olarak değerlendirdi.

Kaynak: (https://amp.theguardian.com/world/2020/oct/16/thousands-of-uighur-children-orphaned-by-chinese-detention-papers-show?utm_term=Autofeed&CMP=twt_gu&utm_medium=&utm_source=Twitter&__twitter_impression=true, 16/10/2020)

Yorum yapın!

Comment *

Peki ben ne yapabilirim?
Bizi okuyor, beğeniyor ve “Peki ben ne yapabilirim?” diye soruyor musunuz? Bağış yaparak bizi destekleyebilirsiniz. Bağışlarınızla faaliyetlerimiz daha sık, daha geniş ve daha etkili olacaktır. TIKLAYINIZ!

Yazarın millidusunce.com'daki yazıları