Dünya Türkleri İttifakı – Doğu Türkistan açıklaması

Dünya Türklerinin İttifakı adına Rahim Cavadbeyli, Doğu Türkistanlıların Çin'e iade edilmesi kararı ile ilgili bir açıklamada bulundu.


Son günlerde kamuoyunda tartışılmaya açılan “Türkiye Cumhuriyeti ile Çin Halk Cumhuriyeti Arasında Suçluların İadesi Antlaşması”na dair duyulan endişeler söz konusu.

Bilindiği üzere 13 Mart 2017 tarihinde Pekin’de Türkiye Cumhuriyeti ile Çin Halk Cumhuriyeti arasında “Suçluların İadesi” Antlaşması imzalanmıştır. Kanun teklifinin 3 yıl sonra, 50 milyon doz Covid-19 aşısının Çin Halk Cumhuriyeti’nden Türkiye’ye getirilmeye başlanmasının hemen öncesinde Çin Halk Cumhuriyeti Meclisince onaylanması, aynı gün de TBMM alt komisyonundan geçirilerek Genel Kurul’da görüşülmesi için Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından yüce Meclis’e sevk edilmesi kamuoyunda endişelerin artmasına neden olmuştur.

Türkiye Cumhuriyeti’nin Batı ülkeleri ile olduğu gibi Avrasya ülkeleri ve özellikle Çin Halk Cumhuriyeti ile olan ilişkilerinin gün geçtikçe güçlenmesi Türkiye’miz ve genel olarak Türk dünyası açısından takdire layıktır. Batı ülkeleri ile imzalanmış olan antlaşmaların diğer doğu ülkeleri ile de imzalanmasında bir sakınca yoktur. Bu ilişkilerin artması Avrasya halkları ve devletleri açısından yüksek faydalı değerlendirilmektedir. Ancak bu ülkelerle imzalanacak olan bu antlaşmaların oradaki Türk ve Müslüman kardeşlerimizin mevcut durumunu nasıl etkileyeceği meselesi, hem halkımızın insani duygusu hem de koca Türklüğümüzün geleceği namına devletimiz açısından muhakkak göz önünde bulundurulmalıdır. Türkiye’mizin meşru hükûmeti, değerli büyüğümüz Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın meseleye devlet aklıya gerekli hassasiyet ve özenle yaklaşacağına inanıyoruz. TBMM’de bulunan bütün Milletvekillerimizin bu meseleye Türk ve Müslüman insanının insani duygusunu göz önünde bulundurarak ve devletin tealisini esas alarak hareket edeceğine inanıyoruz. “Türkiye Cumhuriyeti ile Çin Halk Cumhuriyeti Arasında Suçluların İadesi Antlaşması”nın onaylanması, asla ve abada ülkemize sığınmış gönüldaşlarımızın zararına olacak bir eyleme hukuki zemin oluşturulmasına müsaade edilmemelidir.

Azerbaycan Halk Hareketinin unutulmaz lideri, eski Cumhurbaşkanı Merhum Ebülfez Elçibey ve Türkiye Türk Milliyetçilerinin unutulmaz lideri, Türk dünyasına yönelik vermiş olduğu emeklerden dolayı her daim saygıyla anılan Merhum Alparslan Türkeş’in 1994’de Türk Dünyasına yönelik Birge teşebbüslerinin birer ürünü olan, bazı nedenlerden dolayı faaliyeti durdurulan ve 01.02.2018 tarihinden itibaren Türk ve İslam dünyasına yönelik Bakü MerkezliFikri ve Siyasi faaliyetlerini’ yeniden başlatan “Dünya Türklerinin İttifakı” olarak, bütün vücudumuzla gönüldaşlarımızın yanında olduğumuzu ve haklı endişelerini paylaştığımızı açık şekilde beyan ediyoruz.

Tarihe “Şarki Türkistan” olarak bilinen, Çin Halk Cumhuriyeti’nin hukuken terkip hissesi olan “Şinyang” eyaletinde ve genel olarak Çin Halk Cumhuriyeti’ndeki Türk ve Müslüman kardeşlerimizin mevcut durumundan endişe duyan kardeşlerimizin endişesini derk ediyoruz ve bu haklı endişelerine katılıyoruz.

 

 

 

 

 

Yazar

MDM

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.