Emre Sakçı’dan ülkemizi gururlandıran yeni rekor

Fenerbahçe Kulübü'nün sporcusu, millî yüzücü Emre Sakçı, ülkemizi gururlandırmaya devam ediyor. Türkiye’nin gelmiş geçmiş en hızlı yüzücüsü unvanını taşıyan Emre Sakçı, Avrupa’nın da en hızlısı olmayı başardı.


Paylaşın:

Fenerbahçe Kulübü’nün sporcusu, millî yüzücü Emre Sakçı, ülkemizi gururlandırmaya devam ediyor. Türkiye’nin gelmiş geçmiş en hızlı yüzücüsü unvanını taşıyan Emre Sakçı, Avrupa’nın da en hızlısı olmayı başardı. Dünya ve olimpiyat şampiyonlukları bulunan efsanevi kısa kulvar yüzücüsü Adam Peaty’yi de geride bırakan başarılı yüzücü, ardından kendisine ait Avrupa rekorunu egale ederek yeni bir rekor kırdı. 10 gün arayla ikinci rekorunu kıran Emre Sakçı başarısını memleketi olan ve büyük bir depremle sarsılan İzmir’e adadı.

Millî yüzücümüz Emre Sakçı, Uluslararası Yüzme Ligi’nin Budapeşte’de düzenlenen 4. ayağında 100 metre kurbağalamada 57.17 ve 50 metre kurbağalama skins’te 25.73 dereceleriyle ilk iki yarışta da birinci olmuştu.

Budapeşte’de düzenlenen Uluslararası Yüzme Ligi’nde (ISL) milli sporcumuz Emre Sakçı kısa kulvar 50 m kurbağalamadaki 25.73’lük rekorunu geride bırakarak 25.29’luk derecesiyle dünyanın en iyi ikinci derecesini elde etti ve kendisine ait Avrupa rekorunu yeniledi.

Macaristan’ın başkenti Budapeşte’de düzenlenen International Swimming League yarışlarında olimpik millî sporcumuz Emre Sakçı, 4 takımdan ikişer sporcunun mücâdele ettiği skins yarışlarında, 3 yarışın hepsinde de birinci oldu.

Bu sonuç ile, kısa kulvar 50 metre kurbalağama klasmanında yapılan skins yarışlarının şampiyonu Emre Sakçı oldu.

Emre Sakçı kimdir?

Hüseyin Emre Sakçı, 15 Kasım 1997 yılında İzmir’de dünyaya geldi. Yüzmeye 3 yaşında başlayan Emre, 15 yaşında A Millî Takım’a seçildi. 2005 yılında ilk kez Ege Üniversitesi Yüzme Kulübü’nde lisanslı yüzücü olarak yüzmeye başlayan 22 yaşındaki millî yüzücü, 2010 yılından beri Fenerbahçe Spor Kulübü’nün sporcusu.

Sakçı, 2015 yılında Türkiye Kulüplerarası Kısa Kulvar Yüzme Şampiyonası’nda erkekler 50 m kurbağalama seçmelerinde 26.67’lik derecesiyle gençler dünya rekorunu kırarak erkeklerde tüm yaş gruplarında dünya rekoru kıran ilk Türk sporcu oldu. 2018 yılında Çin’de düzenlenen Dünya Kısa Kulvar Yüzme Şampiyonası’nda 50 m kurbağalama kategorisinde 25.89’luk derecesi ile dünya beşinciliği elde etti, 2019 Avrupa Kısa Kulvar Yüzme Şampiyonası 50 m kurbağalamada gümüş madalya kazandı.

2020 yılında, Budapeşte’de düzenlenen Uluslararası Yüzme Ligi’nde 25.74’lük derecesiyle erkekler kısa kulvar 50 metre kurbağalamada birinci oldu ve Türkiye rekorunu kırdı. Ardından erkekler 100 metre kurbağalamada da 56.62’lik derecesiyle üçüncülük elde etti.

2020 yılında Uluslararası Yüzme Ligi’nde 25.74’lük derecesiyle erkekler 50 metre kurbağalama tarihinde dünyanın en iyi performansını sergileyen 9. sporcu unvanını aldı.

 

 

Yazar

MDM

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.
Benzer Yazılar