Kazak edebiyatının büyük ismi Abay Kunanbay anısına sergi açılıyor

“Abay Operasından Görüntüler Sergisi” 8 Kasım’dan itibaren Astana Opera Binası’nda ziyaretçilerini bekliyor.


 

Abay Operası

Ünlü filozof, şair ve besteci Abay Kunanbay’ın doğumunun 175. yıl dönümü anısına, 8 Kasım’da Nur-Sultan’da bulunan Astana Opera Binası’nda sergi açıldı. Sergide, ünlü moda tasarımcısı Franca Squarciapino’nun Latif Khamidi ve Ahmet Zhubanov’un Abay Operası için tasarladığı 200’den fazla kostüm sergilenecek.
Muhtar Avezov’un eserine dayanan opera  açılış töreninde, Kazakistan Baş Şefi Alan Buribayev tarafından yönetilecek. Sergide ayrıca operanın yaratılış sürecinin resimlerinin de sergileneceği aktarıldı.
Dört perdelik opera, Kazak Türkçesiyle yazılmış en iyi Kazak operası olarak kabul edilir. Aşk, evlilik, ölüm ve kıskançlık hakkında trajik bir hikaye anlatılıyor. Opera ilk kez 1944’te, Abay Kazak Devlet Akademik Opera ve Bale Tiyatrosu’nda sahnelendi. 1958’de ise yeni bir versiyonu tanıtıldı. Abay Operası, 2018 yılında Kazakistan Devlet Ödülü’nü almaya layık görüldü.
Sağlık Bakanlığı, korona virüs önlemleri çerçevesinde 17 Eylül’den itibaren yüzde 50 veya en fazla 50 kişi ile tiyatroların çalışmalarına devam etmelerine izin verdi. Ziyaretçilerin infokazakhstan.kz web sitesine kayıt olmaları, sosyal mesafe gereksinimlerini gözlemlemeleri ve maske takmaları gerekmektedir.
Ayrıca bu yıl unutulmamalıdır ki TÜRKSOY’un Daimi Konseyi’nin aldığı kararla, Abay’ın doğumunun 175. yılı Kazak Aydını Abay Kunanbay Yılı olarak ilan edilmiştir.

***

(Kazakistan lehçesinde)

“Абай операсынан суреттер көрмесі” 8 қарашадан бастап Астана Опера театрында өз қонақтарын күтуде.

8 қараша күні «Астана Опера» театрында ұлы ағартушы, ойшыл, философ, ақын әрі композитор Абай Құнанбайұлының 175 жылдығына арналған көрме ашылған. Көрмеде Латиф Хамиди мен Ахмед Жұбановтың “Абай” операсына арнап белгілі модельер франка Сквчиапиноның әзірлеген 200-ден астам костюм ұсынылған.

Көрменің ашылу салтанатында Мұхтар Әуезовтің туындысына негізделген операны Қазақстанның бас дирижері Алан Бөрібаев басқарады. Сондай-ақ, көрмеде опера жасау процесінің суреттері ұсынылды.

Төрт дүркін операсы қазақ тілінде жазылған Ең үздік қазақ операсы болып саналады. Махаббат, неке, өлім және қызғаныш туралы қайғылы бір оқиға.

Операның алғашқы қойылымы 1944 ж. желтоқсанның 26 күні Қазақтың опера және балет театрында Абайдың 100 жылдық мерейтойы қарсаңында қойылды.

1958 жылы жаңа нұсқа енгізілді. “Абай” операсы 2018 жылы Қазақстанның Мемлекеттік сыйлығына ие болды.

Денсаулық сақтау министрлігі Covid-19 шаралары аясында 50 қыркүйектен бастап 50 пайыздан аспайтын немесе 17 адамнан аспайтын театрларға жұмысын жалғастыруға рұқсат берді. Келушілер infokazakhstan.kz веб-сайтқа тіркеліп, әлеуметтік қашықтық талаптарын сақтап бетперде киюге мірдетті.

Айта кету керек, биыл ТҮРКСОЙ Тұрақты Кеңесінің шешімімен Абайдың 175 жылдығы аталып өтті.

2020 жыл Қазақ Айдыны Абай Құнанбайұлы жылы былып жарияланды.

(Kaynak: https://astanatimes.com/2020/11/images-from-the-abai-opera-exhibition-to-open-at-astana-opera-house/01.11.2020)

Peki ben ne yapabilirim?
Bizi okuyor, beğeniyor ve “Peki ben ne yapabilirim?” diye soruyor musunuz? Bağış yaparak bizi destekleyebilirsiniz. Bağışlarınızla faaliyetlerimiz daha sık, daha geniş ve daha etkili olacaktır. TIKLAYINIZ!

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.
Benzer Yazılar