Barın Katliamı’nı anma töreni düzenlecek – Milli Düşünce Merkezi Millî Düşünce Merkezi - Dünyaya Türkçü Bakış

DUYURU   • Gündem Özel: Karadeniz’de Rus-Amerikan Rekabeti ve Montrö   • Söz konusu açık oturum-15: Korona/ Eba / Andımız

Barın Katliamı’nı anma töreni düzenlecek

Doğu Türkistan’ın Barın kasabasında Çinliler tarafından gerçekleşen katliamı unutturmamak için İstanbul’da 5 Nisan 2021’de anma etkinliği gerçekleştirilecek.

3 Nisan 2021
Esra Çam
Barın Katliamı

 

Bundan 31 yıl önce Doğu Türkistan’ın Kaşgar vilayetine bağlı Akut ilçesi Barın kasabasında yaşayan Barınlılar, doğum yasağının kaldırılması ve Çinlilerin Doğu Türkistan’a gayri meşru göçüyle iskanın durdurulması gibi haklar talep etmesi üzerine Çin yönetimi Barın kasabasına; 22 bin 750 asker, tanklı birlik, helikopter ve uçaklar sevk ederek katliama imza attı.Uluslararası Doğu Türkistan Teşkilatlar Birliği, 5 Nisan 1990 yılında Doğu Türkistan’da yaşanan Barın Katliamı anısına,   5 Nisan 2021 Pazartesi günü saat 11:00’de İstanbul Eyüp Sultan Meydanı’nda bir basın açıklaması yapacak ve Doğu Türkistan resim sergisi düzenleyecek.
( Kaynak: https://qha.com.tr/haberler/uluslararasi-dogu-turkistan-teskilatlar-birliginden-barin-katliami-anmasi/314026/ 03.04.2021)

Yorum yapın!

Comment *

Peki ben ne yapabilirim?
Bizi okuyor, beğeniyor ve “Peki ben ne yapabilirim?” diye soruyor musunuz? Bağış yaparak bizi destekleyebilirsiniz. Bağışlarınızla faaliyetlerimiz daha sık, daha geniş ve daha etkili olacaktır. TIKLAYINIZ!

Yazarın millidusunce.com'daki yazıları