Kazakistan’da Nevruz ve askeri kutlamalar iptal edildi

Kazakistan, koronavirüse karşı önlemleri artırmak için Nevruz etkinliklerini ve askeri geçit törenlerini iptal ettiğini duyurdu.


 

Kazakistan

Kazakistan’da Nevruz ve askeri kutlamalar iptal edildi

Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev bugün hükumet yetkilileri ile bir toplantı düzenleyerek ne tür önlemlerin alınması gerektiğine dair bilgi aldı. Cumhurbaşkanlığının resmi sitesinde yayınlanan açıklamada Sağlık Bakanı Elcan Birtanov, Cumhurbaşkanı Tokayev’i bakanlığın Dünya Sağlık Örgütü’nün tavsiyelerini nasıl uyguladığı hakkında bilgilendirdiği ifade edildi.

Tokayev, kültür, spor etkinliklerinin, konferansların ve tüm kamusal etkinliklerin, geçici olarak yasaklandığını açıkladı. Ek olarak sağlık kontrollerinin AVM’lerde, pazarlarda, restoranlarda, havalimanlarında daha sıkı uygulanacağı duyuruldu. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Berik Uali de, sosyal medya hesabında Nevruz bayramı etkinliklerinin ve 9 Mayıs 2020’deki askeri geçit törenlerinin iptal edildiğini paylaştı.

Ayrıca ortaöğretim tatilinin de 22 Mart 2020’den 16 Mart 2020’ye çekildiği duyuruldu. Cumhurbaşkanı Tokayev, en kötü senaryoda bile vatandaşların yemek ve diğer temel ihtiyaçlarının karşılanacağını belirtti. 12 Mart 2020 itibariyle Kazakistan’da henüz resmi olarak açıklanmış bir koronavirüs vakası bulunmuyor.

Kaynak:QHA

Yazar

Mete Korkmaz

Peki ben ne yapabilirim?
Bizi okuyor, beğeniyor ve “Peki ben ne yapabilirim?” diye soruyor musunuz? Bağış yaparak bizi destekleyebilirsiniz. Bağışlarınızla faaliyetlerimiz daha sık, daha geniş ve daha etkili olacaktır. TIKLAYINIZ!

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.
Benzer Yazılar