Kazak ressamların eserleri ziyarete açıldı, Abbas Ketizmen’e ‘Cengiz Aytmatov’u Okumak’ ödülü

Ankara'da Kazak ressamların eserleri ziyarete açıldı. Sergi dünyayı Kazak ressamların gözünden görme imkânı sunuyor. Diğer taraftan Doçent Doktor Abbas Ketizmen'e'Cengiz Aytmatov'u Okumak' adlı albüm hediye edildi.


Ressam Doç. Dr. Abbas Ketizmen’e, Cengiz Aytmatov’u Okumak Albümü hediye edildi.

(https://24.kz/ru/news/culture/item/278137-bolee-30-rabot-kazakhstanskikh-khudozhnikov-predstavleny-na-vystavke-v-ankare, Более 30 работ казахстанских художников представлены на выставке в Анкаре, 16/11/2018)

Kazakistan Devlet Sanat Müzesi tarafından Ankara’da Ulu Bozkırın Ruhu sergisi ziyarete açıldı.
Sergide 20. ve 21. yüzyılda yaşamış otuzu aşkın Kazak sanatçıya ait eserler mevcut.
Sergiyi düzenleyenlerin amacı, ulu bozkırın göçebe kültürünü, geleneklerini, Kazak halkının hayat tarzını ve bunların yanında çağdaş Kazak kültürünü ziyaretçilere tanıtmak.
Sergide Dulat Aliyev’in gerçekçi şiir örneklerinden Marat Bekeyev’in, Gayşa Madanova’nın, Andrei Nada’nın soyutlama örneklerine kadar çok çeşitli eserler ziyaretçilerin beğenisine sunuluyor.
Gazi Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nden Doçent Doktor Abbas Ketizmen’in Kazakistan milli televizyonuna verdiği röportajda Türk halkının sergiyi muhakkak ziyaret etmesi gerektiğini, serginin gayet profesyonelce hazırlandığını ve bu tarz grafik tekniği ile resimlerin bizde uzun müddettir çizilmediğini ifade etti.
Ketizmen, 20 sene önce güzel sanatlar akademisinde bu teknik hakkında ders verilirdi. Görünen o ki ‘litografi’ tekniği Kazakistan’da eskisi gibi korunmuş. Diğer çalışmalar da gayet kaliteli. Bu resimler sayesinde dünyayı Kazak ressamların gözü ile görüyoruz.
Sergi 25 Kasım’a kadar Ankara’da ziyarete açık olacak. Ardından sergi Aralık ayının ortasına kadar Bursa’da açılacak.

***

(https://www.turksoy.org/tr/news/2018/11/16/cengiz-aytmatov-u-okumak-albumu-ressam-ketizmen-e-hediye-edildi, “CENGİZ AYTMATOV’U OKUMAK” ALBÜMÜ, RESSAM KETİZMEN’E HEDİYE EDİLDİ, 16/11/2018)

Öte yandan Doçent Doktor Abbas Ketizmen’e Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı TÜRKSOY tarafından hazırlanan ‘Cengiz Aytmatov’u Okumak’ albümü hediye edildi. Abbas Ketizmen söz konusu albümde resimleri yer alan tek Türkiyeli ressam.
Albümde Cengiz Aytmatov’un “Dağlar Devrildiğinde”, “Dişi Kurdun Rüyaları”, “Gün Olur Asra Bedel”, “Beyaz Gemi”, “Selvi Boylum Al Yazmalım” , “Elveda Gülsarı!”,  “Yüz Yüze”, “Toprak Ana”, “Cengiz Han’a Küsen Bulut”, “Deniz Kıyısında Koşan Ala Köpek”, “Cemile”, “Deve Gözü” gibi eserlerine ait resimler derlenmiş.
Abbas Ketizmen’in de bu albümde Cengiz Aytmatov’a “Beyaz Gemi”, Toprak Ana” ve “Selvi Boylum, Al Yazmalım” eserlerini yorumladığı resimleri bulunuyor.

Yazar

A. Selim Babaoğlu

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.
Benzer Yazılar