Kazakistan’da yaşayan Türkler yardım kampanyası ile muhtaç insanlara destek oldu

Kazakistan’da yaşayan Türk vatandaşları, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle gelirlerini kaybeden kişilere yardımda bulundu.


Kazakistan

Kazakistan’da yaşayan Türkler yardım kampanyası ile muhtaç insanlara destek oldu

Ülkede yaşayan Türk vatandaşları, “Benim Yarım Türk” (BYT) sosyal medya grubu üzerinden organize olarak, yaşadıkları şehirlerde salgın nedeniyle işsiz kalan ihtiyaç sahiplerine temel ihtiyaç ürünlerinden oluşan yardım paketleri ulaştırdı. BYT’nin kurucusu Serdar Çetinkaya, AA muhabirine yaptığı açıklamada, salgın nedeniyle uygulanan karantina sonucu işletmelerin kapandığına işaret ederek, “Karantina süresinin uzamasıyla bazıların zor duruma düştüğünü gözlemledik.” dedi.

Kazakistan hükumetinin “Biz Birlikteyiz” kampanyasına destek amacıyla BYT grubu üyelerine yardım çağrısı yapan Çetinkaya şunları söyledi:

“Türkler ve Türk dünyasından üyelerin de olduğu bu grup üzerinden organize oluyoruz. Yardım çağrıma çok güzel tepkiler geldi. Almatı şehrinde ihtiyaç sahiplerine 100’e yakın yardım paketi ulaştırdık. Grup üyelerimiz yaşadıkları şehirlerde yardımlar dağıttı. Kazak kardeşlerimiz de destek verdi.”

Çetinkaya, yardım çağrısı üzerine Kazakistan’da un üreten bir Türk firmasının da 50 ton un desteği verdiğini aktardı. Kazakistan’da uzun zamandır yaşadıklarını dile getiren Çetinkaya, “Burası ata yurdumuz. Bizim ırkımız, dilimiz bir. Zor günlerde hepimiz mutlaka birbirimizin elinden tutmak, beraber ayağa kalmak zorundayız.” ifadelerini kullandı.

Kaynak:QHA

Yazar

Mete Korkmaz

Peki ben ne yapabilirim?
Bizi okuyor, beğeniyor ve “Peki ben ne yapabilirim?” diye soruyor musunuz? Bağış yaparak bizi destekleyebilirsiniz. Bağışlarınızla faaliyetlerimiz daha sık, daha geniş ve daha etkili olacaktır. TIKLAYINIZ!

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.
Benzer Yazılar