Kırgızistan Tacikistan arasında çatışma devam ediyor

Kırgızistan ile Tacikistan sınırında çatışma devam ediyor. Ölen Kırgız Türkü sayısı 13'e yükseldi.


Sınır çatışması

Kırgızistan Tacikistan sınırında çatışma

Kırgızistan Tacikistan arasında çatışma devam ederken Kırgızistan tarafından hayatını kaybedenlerin sayısı 13’e ulaştı.
29 Nisan akşamı, iki ülke dışişleri bakanlıkları arasındaki görüşmeler neticesinde çatışmaları durdurma, askerleri geri çekme kararına rağmen Kırgızistan köylerinde silah sesleri geceye kadar devam etti. Evler ve dükkanlar ateşe verildi. Tacik tarafı, yaralıların yanı sıra can kayıplarının da olduğunu söyledi.

Aynı zamanda Kırgızistan Başsavcılığı Kırgız-Tacik sınırındaki ihtilafla ilgili olarak Ceza Kanunun 380. Maddesi (“Barışa Karşı Suçlar”) kapsamında bir ceza davası açtı.

28 Nisan öğleden sonra Batken bölgesinde Kırgız-Tacik sınırında bir çatışma zaten vardı. Çatışma, Tacik tarafının Ak-Say Ayıl Ökmötü (mahalleler bakanlığı) topraklarından çakıl yüklemeye ve kutuplara video gözetimi kurmaya başlamasıyla başlamıştı.

Bir Batken sakini internette son zamanlarda olup bitenlerle ilgili şunları yazdı: “Leylek’teki durum çok kötü. Margün köyünde mülteciyiz. Bu gece Tacikler, köyleri yakıp yerle bir etmek için bizi üç taraftan istila etmeye hazırlanıyorlarmış, öyle söylentiler duyuluyor. Eğer gece bize gerçekten saldırırlarsa, Margün yerleşim köyünden kaçabilmek için hiçbir imkânımız yok. Tanrı’ya yalvarıp, umut etmekten başka çaremiz yok. Bu günleri yaşamamıza sebep olan herkesi Allah cezalandırsın! Yarın kim var, kim yok … Yerli sakinler için, barış için dua etmenize ihtiyacımız var!”

***

(Kırgızistan lehçesinde)

Кыргыз-тажик чек арасындагы чыр дагы деле уланууда. Өткөн түнү кыргыз тараптан каза болгондордун саны 13кө жетти.
29-апрелде кечинде эки өлкөнүн Тышкы иштер министрлиги сүйлөшүүлөрдү жүргүзүп, атышууну токтотуп, аскер күчтөрүн артка кайтаруу тууралуу чечимге келгенине карабай түнү менен атышуулар уланып, кыргыз айылдарында үйлөр менен дүкөндөр өрттөлдү. Тажик тараптан дагы жабыркагандардан тышкары каза болгондор бар экени айтылууда.

Ошол эле учурда Кыргызстандын Башкы прокуратурасы кыргыз-тажик чек арасындагы жаңжал боюнча Жазык кодексинин 380-беренесинин (“Тынчтыкка каршы кылмыштар”) негизинде кылмыш ишин козгоду.

Эске салсак, 28-апрелде күндүз Баткен районунда кыргыз-тажик чек арасында жаңжал чыккан. Чыр-чатак тажик тарап Ак-Сай айыл өкмөтүнүн аймагынан шагыл жүктөп, мамыларга видеокөзөмөл орнотууга киришкенден кийин башталган.

Баткен жергесинин тургунунун интернетте жазган акыркы маалыматында мындай дейт: “Лейлекте абал оор. Биз Маргүн айылында качкын болуп жүрөбүз. Келген маалымат боюнча бүгүн түндө тажиктер үч тарабыбыздан келип бизди басып алганга даярданып жатышыптыр. Анткени, айылдын ар тарабындагы айылдардын баарын өрттөп, сүрүп тегиздеп жатат. Эгер чын эле түндө бизге кол сала турушчу болсо анклав болгон айыл Маргүндөн эч жакка качып кутула албайбыз. Айла жок, Аллахтан башка үмүтүбүз жок. Ушул күндөргө келүүбүзгө кимдер себепкер болсо, Кудай алардын бардыгынын жазасын берсин! Эртең ким бар, ким жок… Лейлек эли үчүн, менин үй бүлөм үчүн дуба кылып коюңуздар!”

Kaynak: (https://m.sputnik.kg/incidents/20210430/1052321428/kyrgyz-tazhik-chek-arasy-uchurda-ehmne-bolup-zhatat.html)

Yazar

Alina Asanbekova

Peki ben ne yapabilirim?
Bizi okuyor, beğeniyor ve “Peki ben ne yapabilirim?” diye soruyor musunuz? Bağış yaparak bizi destekleyebilirsiniz. Bağışlarınızla faaliyetlerimiz daha sık, daha geniş ve daha etkili olacaktır. TIKLAYINIZ!

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.
Benzer Yazılar