11.08.2022

İngilizlerin Atatürk’e suikast girişimleri

"Atatürk İngitere’ye yakındı." diyen İngiliz subayı Bennett’a derin tarihçiler çok önem verirler. Derin tarihin “Cumhuriyet İngiltere’nin isteği doğrultusunda kuruldu.” tezini Ümit Doğan, istihbarat belgeleriyle çürütüyor.


Ümit Doğan,

Atatürk’ü Öldürme Planları

adlı kitabın yazarıdır.

Bu yazısındaki belgelerin ayrıntısı

için kitabına başvurulabilir.

Tarihte birçok lidere olduğu gibi, Atatürk’e de suikast teşebbüslerinde bulunulduğu bilinmektedir. Tertipleyen çevreler farklılık gösterse de, bu suikast teşebbüsleri onun hayatı boyunca devam etmiştir. Atatürk’e 1920 – 1921 yıllarında tertip edilen suikast teşebbüslerinin ardında çoğunlukla İngilizlerin bulunduğu görülmektedir. Atatürk’ün Samsun’daki faaliyetlerinden rahatsız olan İngilizler, İstanbul Hükümeti’ne baskı yaparak onu İstanbul’a çağırtmışlardır. Atatürk gidişini geciktirmiş, en sonunda askerlikten istifa edip millî mücadeleye devam etmiştir.

Sofi Ziya ve Ahmet Nuri suikast için görevlendiriliyor

İngilizler İstanbul’a dönmeyen Atatürk’ü, Erzurum’da bulunduğu sırada öldürmek için Sofi Ziya ve Ahmet Nuri ile birlikte yirmi kişiyi görevlendirilmişlerdir. İşte belgesi:

İngilizlerin Sufi Ziya ve Ahmed Nuri BEy’i görevlendirdiklerine dair belge

 

Belgenin Latin alfabesine çevrilmiş hali

İngilizler-Damat Ferit-Said Molla-Necmeddin Hüseyin

İngilizler Mayıs 1920’de Atatürk’ü öldürmek için hain bir plan yaparlar. Erzincan’dan İstanbul’a gelen tetikçi İngiliz General, Damat Ferit, Kürt Tealici Necmeddin Hüseyin ve Said Molla ile görüşür ve pazarlık başlar. Atatürk’e atılacak her bir kurşunun fiyatı belirlenir. İşte belgesi:

Damat Ferit, İngiliz General, Sait Molla, Necmeddin Hüseyin Bey hakkındaki belge

Belgenin Latin harflerine çevirisi

Mustafa Sagir idam edildi, yerine Kürt Zeki geçecek

Bu arada İngiliz casus Mustafa Sagir, Hindistan Müslümanlarının temsilcisi kılığında Ankara’ya gelir ve büyük ilgi toplar. Amacının Atatürk’ü de Afgan kralı gibi öldürmek olduğu Türk istihbaratınca ortaya çıkan Sagir, mahkemede suçunu itiraf eder, idam edilir. Ne pahasına olursa olsun Milli mücadeleyi bitirmek isteyen İngilizler, Atatürk’ü öldürmek için 1921’de maaşlı bir suikast timi kurup Anadolu’ya gönderirler. Tetikçilere 150, suikastın gerçekleşmesi durumunda İstanbul’daki ailelerine 10.000 lira verilecektir. Kürt Zeki diye birisi de ayrıca gönderilir. İşte belgesi:

 

Mustafa Kemal Paşa ve İsmet Paşa’ya kurulan suikast timine dair istihbarat raporu

Suikast timine Süleymaniyeli Yüzbaşı Mevlüt Efendi para getiriyor

Atatürk’ten kurtulmak için işi sıkı tutan İngilizler Mevlüt Efendi adlı birisiyle, daha önce Anadolu’ya gönderdikleri maaşlı suikast timine para ve talimat gönderirler. İşte belgesi:

Suikast timine Süleymaniyeli Yüzbaşı Mevlüt Efendi para getiriyor

 

Belgenin Latin harflerine çevirisi

Suikast planlarına tüm itilaf devletleri katılıyor

Bu sefer Atatürk ve arkadaşlarına suikast hazırlığında olan yalnız İngilizler değil, tüm itilaf hükümetleridir. İşte belgesi:

Atatürk ve arkadaşlarına suikast hazırlığında olan yalnız İngilizler değil, tüm itilaf hükümetleridir.

 

Belgenin Latin harfli çevirisi

 

“Atatürk İngitere’ye yakındı.” diyen işgal subayı Bennet görevlendiriliyor

İngilizler bizzat ünlü işgal subayı Bennett‘ı, Atatürk’ü öldürmekle görevlendiriyorlar. Buraya dikkat. Bennett kim? Hani şu Atatürk’e vize veren, “Atatürk İngitere’ye yakındı, onu Samsun’a ben gönderdim” diyen İngiliz. Derin tarihçiler, Bennett’a çok önem verirler. Onun “Mustafa Kemal İngiltere’ye yakındı.” şeklindeki açıklaması, derin tarihin “Cumhuriyet İngiltere’nin isteği doğrultusunda kuruldu.” tezinin en önemli dayanaklarından birisidir. Bu belge, derin tarihin en büyük dayanağını şüpheye yer kalmayacak şekilde çürütmektedir. İşte o belge:

Bennet’ın suikast için görevlendirildiğine dair istihbarat belgesi

 

Belgenin Latin harflerine çevirisi

Atatürk’ü öldürmek üzere Anadolu’ya geçeceği belirlenen İngiliz subayı Bennett’ın eşkali ilgili yerlere bildirilip dikkatli olunması isteniyor. İşte belgesi:

Atatürk’ü öldürmek üzere Anadolu’ya geçeceği belirlenen İngiliz subayı Bennett’ın eşkali ilgili istihbarat raporu

 

Belgenin Latin harflerine çevirisi

İstanbul’daki maaşlı İngiliz ajanı Polis Müdürü Tahsin hoca kılığında tetikçiler gönderiyor

İngilizlerden Atatürk’e yeni bir suikast girişimi daha geliyor. İstanbul’daki maaşlı İngiliz ajanı işbirlikçi polis müdürü Tahsin, hoca kılığındaki suikastçıları Anadolu’ya gönderiyor. İşte belgesi:

Polis Müdürü tahsinin faaliyetleri hakkındaki istihbarat belgesi

 

Belgenin Latin harflerine çevirisi

İstanbul’da bulunan gizli istihbarat gruplarımızın zamanında haber vermeleriyle alınan tedbirler sonucunda etkisiz hale getirilen bu suikast girişimleri, İngilizlerin milli mücadeleyi desteklemediklerini, hatta sonlandırmak için Atatürk’ü öldürmek yolunu bile defalarca denediklerini ortaya koymaktadır.

Yazar

Ümit Doğan

Peki ben ne yapabilirim?
Bizi okuyor, beğeniyor ve “Peki ben ne yapabilirim?” diye soruyor musunuz? Bağış yaparak bizi destekleyebilirsiniz. Bağışlarınızla faaliyetlerimiz daha sık, daha geniş ve daha etkili olacaktır. TIKLAYINIZ!

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.
Benzer Yazılar