31.05.2023

Mehmet Öz siyasete girince Ermeniler harekete geçti

Dünyaca ünlü kalp cerrahı Dr. Mehmet Öz’ün, ABD'nin Pensilvanya Eyaletinde Cumhuriyetçi Parti'den senatör adayı olacağı kesinleşince Ermeniler harekete geçerek karalama kampanyası başlatmışlardır.


Dünyaca ünlü kalp cerrahı Dr. Mehmet Öz’ün, ABD’nin Pensilvanya Eyaletinde Cumhuriyetçi Parti’den senatör adayı olacağı kesinleşince Ermeniler harekete geçerek karalama kampanyası başlatmışlardır.  ABD’de yayınlanan “The Dr. Oz Show”un 61 yaşındaki sunucusu Dr. Öz, emekli ABD Senatörü Pat Toomey‘in yerine Cumhuriyetçi Parti’den aday olacaktır.

Aralık 2020’de Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada, Trump’ın Başkanlık Spor, Fitness ve Beslenme Konseyi üyesi olarak yapacağı atamaların listesi yayımlanmış, listedeki 29 ismin arasında New Jersey Eyaleti’nde yaşayan Mehmet Öz de yer almıştı. Dr. Öz, eski ABD Başkanı Trump’ın Oval Ofis’teki doktoru olarak da bilinmektedir.

 

Profesör olan Öz, sosyal medya hesabından ABD Senatosu için aday olacağını şöyle açıklamıştır: “Amerika’nın Washington’daki sorunu çözmek için muhafazakâr bir Cumhuriyetçiye ihtiyacı var. Ülkemizin hastalıklarını iyileştirmek için adım atan birinci sınıf bir cerrah, savaşçı ve sağlık savunucusuyum.

Mehmet Öz’ün Cumhuriyetçi Parti’den aday olarak yarışacağını açıklaması Cumhuriyetçi Parti’den bazı isimlerde rahatsızlığa yol açmıştır. “Steve Schmidt”, Twitter hesabından “Çifte vatandaş ABD Senatosu’nda hizmet edemez ve etmemelidir. Öz, Türk vatandaşlığından çıkmadan aday olamaz” açıklamasında bulunmuştur.

Mehmet Öz’ün Türkiye’de askerlik yapması da sorun olmuştur. 2011’de SJ Magazine ile yaptığı röportajda, “Göçmen bir anne babanın oğlu olarak, Türk köklerime derinden bağlı bir Amerikalı olarak büyüme ayrıcalığına sahip oldum. Türkiye’de çok sayıda akrabam var, çocukken bir süre orada yaşadım ve çifte vatandaşlık için zorunlu olan Türk ordusunda görev yaptım” demişti.

 

ABD yasalarına göre, Kongre’de görev yapan çifte uyruklulara yasak yoktur.  Brookings Enstitüsü’nde araştırma görevlisi Molly Reynolds şu açıklamayı yapmıştır: “Kongre’de görev yapmak için gereken tek nitelik yaş, Senato için en az dokuz yıl ABD vatandaşı olmak ve seçim sırasında temsil ettiğiniz eyalette yaşamak yeterli.

ABD senatörleri arasında çifte vatandaş olarak görev yapanlar olduğu gibi, yaygın olarak yabancı vatandaşlıklardan ayrılanlar da olabiliyor. Bu kapsamda Senatör Ted Cruz, Texas senatörü iken 2014 yılında Kanada vatandaşlığından vazgeçmişti. Forbes dergisindeki yorumcu Andy Semotiuk, amacın, “çifte vatandaşlığa sahip olmaları durumunda, aralarında bariz bir çıkar çatışması olan kararlara ağırlık vermemeleri gerektiği konusunda herkesi uyarmak” olacağını açıklamıştır.

Kongre üyelerine sorulduğunda, genelde verilen cevap bunun “kişiye özel” bilgi olduğudur.  Günümüzde görevde bulunan 117. ABD Kongresi’nin 535 üyesi arasında 33 Yahudi Senatör ve Temsilciler Meclisi üyesi vardır. Bu, Kongre’nin %6,2’sine denktir.1

İsrail’in “Dönüş Yasası”na göre her Yahudi, İsrail’e “oleh” (İsrail’e göç eden Yahudi) gelme ve İsrail vatandaşı olma hakkına sahiptir. “İsrail Vatandaşlık Yasası”, kimlerin İsrail vatandaşı olabileceğini düzenler.  Yasa iki ilgili yasaya dayanır: 1950 yılında yürürlüğe giren, her Yahudi’nin İsrail’e göçmesine izin veren “Geri Dönüş Yasası” ve İsrail vatandaşlığının alınıp kaybedileceğini tanımlayan, 1952 yılında yürürlüğe giren vatandaşlık yasasıdır.  İsrail vatandaşlığının ana ilkeleri Yahudiler için “jus sanguinis” (kökene bağlı vatandaşlık) ve diğerleri için ise “jus soli” dir: Doğum yerine göre vatandaşlık.

Herhangi bir Yahudi Kongre üyesinden İsrail ile çifte vatandaşlığı var mı sorusu sorulacak olsa, ABD’de kıymet kopar.  Zaten böyle bir sorgulama şimdiye kadar olmamıştır.

 

Öz’ün adaylığın açıklanmasıyla birlikte ABD’li Ermenilerin lobi kuruluşu ANCA, Dr. Öz hakkında olumsuz bir kampanya başlatmıştır. Dr. Öz’ün 1915’e, Türkiye-Ermenistan ilişkilerine ilişkin açıklaması olmamasına rağmen (bence bir eksiklik) ANCA, Öz’ün seçilmesi durumunda ilk Türk vatandaşı ABD senatörü olacağını, askerliğini Türk ordusunda yaptığını açıklayarak karalama kampanyası başlatmıştır.

 

ANCA’nın amacı, Öz’ün Türk kimliğini vurgulamak ve Türklere karşı olumsuz duygu besleyenlerin Öz’ün seçilmemesi için uğraşmasını sağlamaktır. ANCA içeriklerinde Türkiye’de yaşanan Öz heyecanından söz edilerek buna tepki verilmesi gerektiği açıklanmaktadır.

“ANCA bir Emeni kuruluşudur.” Türk diplomatlarını görevleri başında şehit eden Ermeni teröristleri görmezden gelen ANCA için söylenecek söz yoktur. “Fakat Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olup, olmayan sözde Ermeni soykırımı varmış gibi açıklama yapan Türklere ne demeli?”

Acaba Ermenistan’da kaç aydın Türklerin soykırım yapmadığını söyleyebilme cesaretine sahiptir?  Oysa aşağıda yer alan Türkler, Türkleri soykırım yapmakla suçlamaktadırlar. Ne garip bir çelişki değil mi?

 

 

Acaba bu kişiler Dr. Öz’ün adaylığına karşı çıkacaklar mı? Çıkarlarsa gerekçeleri ne olacak, çok merak etmekteyim. Şimdiye kadar yazdıklarım aynanın bir tarafı idi. Yazım Turkish Forum’da yayınlandıktan sonra bir bilgi notu aldım. Bu açıklamayı yorum yapmadan aşağıda paylaşmak istiyorum.

“Forum’da dün yayınlanan yazınızda “Dr. Öz’ün 1915’e, Türkiye-Ermenistan ilişkilerine ilişkin açıklaması olmamasına rağmen (bence bir eksiklik) …” diye yazmışsınız.  Yazdığınız çok doğru, fakat Dr. Öz’ün bu konudaki davranışının tamamını açıklamıyor. 2015 yılında sözde “Ermeni soykırımının” 100. yıldönümünü anımsamak için Ermenilerin tertipleyecekleri faaliyetlere karşı ABD’deki Türk-Amerikan derneklerinin çatı kuruluşlarından biri olan Türk-Amerikan Dernekleri Kurulu’nun (Assembly of Turkish American Associations – ATAA) bu konuda Türk tezini duyurmak için yerel üniversitelerle ortaklaşa ve Dr. Mehmet Öz gibi ünlü Türk-Amerikalıların katılımıyla “20 gün boyu konferans” tertipleyecekleri, 5 Temmuz 2014 tarihinde basında duyurulmuştu.2 Akabinde, California’da yayınlanan Ermeni diasporasının gazetelerinden Asbarez Dr. Öz’e “Bu doğru mu?” diye sorduklarında Dr. Öz’ün sözcüsü Asbarez‘e gönderdiği bir e-postada, “Dr. Öz’ün buna hiçbir şekilde karışmadığını” söylemiş bulunuyor. Makalenin tamamını bilgileriniz için altta kopyalıyorum.

 Sadece bununla da kalmıyor, ondan daha önce de kahvenin kalbe yararlarından bahseden televizyon programlarından birinde, Dr. Öz, asırlar boyu içtiğimiz Türk kahvesini “Yunan kahvesi” diye tanıtmıştı. Hatta ABD’deki Türk toplumunda “Türk Kahve Kamyon Bayanı” (Turkish Coffee Truck Lady) diye tanınan Gizem Şalcıgil White, Change.org sitesinde Dr. Öz’ün bu hatasını düzeltmesi için dilekçe koymuştu. Yaklaşık altı bin kişinin imzalamış olmasına rağmen bildiğim kadarıyla Dr. Öz herhangi bir düzeltmede bulunmamıştı. Onu da altta kopyalıyorum.3 Bunlara rağmen Dr. Öz’ün ABD Senato adaylığını Türk kökenli olduğu için şimdilik destekliyorum. Eğer seçilirse, inşallah Yeşiller ve Hür Demokrat Parti’den (FTP) Almanya’nın yeni hükümetinde Tarım Bakanı olarak yer alacak olan Türkiye kökenli Cem Özdemir gibi bir vatan haini olmaz. Enis Pınar

Dr. Oz ‘Not Involved’ in ‘Master Plan’ to Deny Genocide by Ara Khachatourian4 July 8, 20145 “LOS ANGELES–A “master plan”6 concocted by the Assembly of Turkish Associations to deny the Armenian Genocide, which hinted at the participation by Dr. Mehmet Oz as one of its spokespersons seems to be hitting a snag before taking off with Dr. Oz’s representatives rejecting any involvement in the “plan. “Dr. Oz is not involved in this in any way,” a spokesperson for Dr. Oz said in an email to Asbarez on Tuesday. The Hurriyet Daily News reported over the weekend that as part of the ATAA’s “master plan” to “respond to the Armenians’ claims on every front” ahead of the centennial of the Armenian Genocide, Dr. Oz would be part of “famous Turkish-Americans” to take part in 20 one-day conferences at local universities designed to deny the Armenian Genocide. The proposed conferences are part of “proactive” measures of the ATAA plan, which, according to Hurriyet, also includes the forming of “activist committees” who will visit lawmakers in each state, conduct social media campaigns, keep in touch with traditional media outlets, prepare online courses and organize countrywide networking meetings for Americans. A “Reactive” component to the ATAA plan will include “immediately countering when claims from Armenians are published or featured in panels, conferences and exhibitions organized by the Armenian lobby groups,” according to Hurriyet. “The ATAA will request from the writers and publishers to include the Turkish claims in their books or documentaries based on the Armenian claims.”7

Dr. Mehmet Cengiz Oz, Turkish-American TV show host: Celebrate Turkish coffee culture’s 500-year-old history @DrOz”

Turkish Coffee Culture8 started this petition to Press Desk, Oz Show Tim Sullivan and 2 others”

As a person of Turkish heritage, I look up to Dr. Mehmet Oz as an inspiring figure. Millions of people are exposed to Turkey and Turkish culture through Dr. Oz’s television program. Turkish people proudly applaud his success and contributions to society. Last week, Dr. Oz did something odd. He promoted a super-potent coffee as a heart protecting, fountain of youth and antioxidant beverage. It was Turkish coffee, brewed in the unique Turkish way, but Dr. Oz told the world it was Greek coffee. The properties of coffee were first observed in Ethiopia by herders who watched their goats become very active after eating the beans. Coffee beans were brought to Istanbul in 1517 from Yemen and then brewed and served in a unique way that has been a fundamental part of Turkish culture and heritage ever since. Since the 1600s, Turkish coffee has been an indispensable part of the Turkish hospitality and society. The world’s first coffee house opened in Istanbul in 1555 in Tahtakale. Soon after, Turks spread coffee culture to Europe and eventually the Americas. These coffee houses played an important role in the process of the East influencing the West. Turkish coffee has even been submitted to UNESCO’s (United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization) “Intangible Cultural Heritage” list as a cultural inheritance that should be protected. Other facts about Turkish coffee include:
• The Turkish method is the world’s oldest coffee brewing method. It was developed in the 16th century.
• The Turkish brewing method is unique in that it is unfiltered, which is why it has health benefits.
• Turkish coffee making is considered an ancient art. All professional coffee grinders that are made all over the world have a “Turkish” setting.
• Turkish coffee facilitates digestion and can help alleviate many kinds of illnesses.

Turks, of course, are not the only people who enjoy Turkish coffee. Turks share many other food tastes with our Greek brothers and sisters, including baklava and yogurt. This special drink was even called “Turkish Coffee” in Greece until the 1980’s when the relationship between the two countries became strained. This type of coffee is still widely known and appreciated as ‘Turkish Coffee” throughout the region and the world. In Turkey, we have a saying – “A cup of coffee creates a friendship for 40 years.” Please join us in celebrating this fascinating tradition and urge Dr. Mehmet Oz to recognize the significance of Turkey’s cultural contribution to the world. Dr. Oz: Please celebrate Turkish coffee culture along with all other coffee cultures and educate your viewers more about this wonderful beverage.”

Kaynakça

[1] https://www.pewforum.org/2021/01/04/faith-on-the-hill-2021/ 

[2] https://www.hurriyetdailynews.com/turkish-americans-prepare-master-plan-for-2015-68698

[3] https://asbarez.com/dr-oz-not-involved-in-master-plan-to-deny-genocide/

[4] https://asbarez.com/author/ara-khachatourian/

[5] https://asbarez.com/dr-oz-not-involved-in-master-plan-to-deny-genocide/

[6] http://asbarez.com/124730/turkish-americans-announce-%E2%80%98master-plan%E2%80%99-for-genocide-centennial/

[7] https://www.change.org/p/dr-mehmet-cengiz-oz-turkish-american-tv-show-host-celebrate-turkish-coffee-culture-s-500-year-old-history-droz

[8] https://www.change.org/u/49138352

Yazar

Sadık Rıdvan Karluk

Peki ben ne yapabilirim?
Bizi okuyor, beğeniyor ve “Peki ben ne yapabilirim?” diye soruyor musunuz? Bağış yaparak bizi destekleyebilirsiniz. Bağışlarınızla faaliyetlerimiz daha sık, daha geniş ve daha etkili olacaktır. TIKLAYINIZ!

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.
Benzer Yazılar