Prof. Dr. Abdülkadir Donuk hayatını kaybetti

Doğu Türkistan araştırmaları ile tanınan Prof. Dr. Abdülkadir Donuk hayatını kaybetti.


Prof. Dr. Abdülkadir Donuk hayatını kaybetti. Doğu Türkistan araştırmaları ile tanınan Donuk’un cenaze töreni 25 Ağustos günü (Bugün) öğle namazına müteakip Fatih Camiinden kaldırılacak.

Eski Türk tarihi ile ilgili araştırmaları ile bilinen Türk tarihçiliğinin duayenlerinden Prof. Dr. Abdülkadir Donuk hastalık nedeniyle vefat etti. Donuk, vasiyeti üzerine Cuma günü Adana Sağkaya köyünde toprağa verilecek.

Donuk, İbrahim Kafesoğlu ekolünde tarihçilik yapıyordu. Genel Türk tarihçiliğinin efsane hocalarından Prof. Dr. Abdülkadir Donuk, Doğu Türkistan ile ilgili çok sayıda tez çalışması ile Türkiye’de yaşayan Doğu Türkistanlılar için önemli isimlerin başında geliyordu.

 

PROF. DR. ABDÜLKADİR DONUK KİMDİR?

Abdülkadir Donuk 1948 yılında Adana’nın Ceyhan ilçesinde dünyaya geldi. Donuk lisans eğitimini 1972 yılında İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü’nde tamamladı. Donuk daha sonra Prof. Dr. İbrahim Kafesoğlu’nun yanında doktora çalışmalarına başladı.
1974 yılında asistan, 1978 yılında asistan doktor, 1983’de doçent, 1988’de de profesör olan Donuk, 1980-81’de Amerika’ya giderek Columbia Üniversitesi’nde 6 ay çalıştı.
Donuk, uzun yıllar İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Genel Türk Tarihi Anabilim Dalı Başkanı olarak görev yaptı.

İhtisas sahası: 

Genel Türk Tarihi

Üyesi olduğu kuruluşlar: 

Türk Tarih Kurumu, Türk Kültürü Araştırma Enstitüsü, Aydınlar Ocağı, Türk Ocağı, Turan Kültür Vakfı

ESERLERİ:

Eski Türk Devletlerinde Îdari-Askerî Ünvan ve Terimler. İstanbul: Türk Dünyası Araştırmaları Vakfı, 1988.

Türk Hükümdarları. İstanbul: Türk Dünyası Araştırmaları Vakfı,1990.

Yazar

MDM

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.
Benzer Yazılar