Prof. Dr. İskender Öksüz, Line TV’de Çin emperyalizmi üzerine konuştu

Türk milliyetçiliğine ömrünü adamış Prof. Dr. İskender Öksüz, Line TV'de katılmış olduğu programda, Çin emperyalizmi üzerine değerlendirmelerde ve tespitlerde bulundu. Ufuk açıcı nitelikteki bu programda, aklınızdaki pek çok soru işareti giderilecek ve farkındalıklar kazanacaksınız.


 

https://www.youtube.com/watch?v=Zn4rJJw2RFQ

Bursa Line TV’de, Turgay Tüfekçioğlu’nun sunduğu Türk Dili ve Tarihi programının bu haftaki konuğu, Prof. Dr. İskender Özsüz idi. Öksüz Hoca, Çin emperyalizmi üzerine değerli düşüncelerini izleyicilerle paylaştı. Peki neler mi konuşuldu? Şimdi merak eden okuyucularımız için konu başlıklardan bahsedelim.
İskender Hoca ana hatlarıyla konuşmasını, Çin emperyalizmini gözler önüne seren daha önce okuyup başarılı bulduğu kitaplar çerçevesinde şekillendirdi. Hocamızın konuşmasında yer verdiği bu eserler; Unrestricted Warfare-Kısıtsız Savaş olarak Türkçeye çevirebileceğimiz Qiao Liang and Wang Xiangsui adlı iki albayın kaleme aldığı eser, daha sonra Robert Spalding’in Stealth War-Görünmez Savaş adlı eseri, The Hundred Year Marathon- China’s Secret Strategy to Replace America as the Global Superpower -Yüz Yıllık Maraton- Kürenin Süpergücü Konumunda Amerika’nın Yerini Almaya Yönelik Çin’i Gizli Stratejisi ve Nadege Rolland’ın China`s Eurasian Century? Political and Strategic Implications of the Belt and Road Initiative -Çin’in Avrasya Asrı mı? – Bir Kuşak Bir Yol İnsiyatifinin Siyasî ve Stratejik Sonuçları- adlı çalışması.

Değerli Hocamız Çin stratejilerini açıklarken gerek Çin halkının oyun kültüründen gerekse sözlü geleneklerinde yaşayan kıssalarından örnekler sunarak konuşmasını somutlaştırdı ve böylece konuyu daha anlaşılır kıldı.
Ünlü Çinli Filozof Konfüçyüs’ün “Bir milleti yok edeceksen önce dilini yok et” düsturundan yola çıkarak “ODTÜ, Boğaziçi, Okan, Yedi Tepe Üniversitesi gibi Türkiye’nin başarılı üniversitelerinde de açılan Konfüçyüs Enstitülerinin misyonu nedir?
Peki “Uygurlar ezilirken, katledilirken hangi ülkeler sessiz kaldı? Niçin?”
“Bir kuşak bir yol” ne anlama gelmektedir?
Kanal İstanbul projesi Çin İnşaat ve İletişim Şirketi ve onun ana şirketi olan CCCC’ye verilse ne olur?” gibi soruların cevabını bulabileceğiniz programda aynı zamanda Doğu Türkistan’da yaşayan Uygur Türklerinin kamera ve 5G sistemiyle nasıl kontrol altında tutulduklarını, sosyal kredi olarak adlandırılan sistem hakkında da bilgi sahibi olabileceksiniz.
Kısaca özetlemeye çalıştığımız yayını izlemek ve Çin emperyalizmi hakkında yeni ufuklara yelken açıp aydınlanmak istiyorsanız yukarıda yer alan linkini tıklayabilirsiniz. Bilginin ışığından hiçbir zaman mahrum kalmamanız dileğiyle…

Yazar

Esra Çam

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.
Benzer Yazılar