Siyasetin Bu Üslubu Kabul Edilemez

Siyasetteki bu üslup millî birliğimize zarar vermektedir.


Siyasetteki üslup

Millî birliğe ve bütünlüğe en çok ihtiyaç duyduğumuz bu günlerde AKP Grup toplantısında konuşan AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın muhalefet liderine ve Suriye politikasını tasvip etmeyenlere karşı kullandığı üslup kabul edilemez.

“Haysiyetsiz, onursuz, şerefsiz, alçak, hain; ülkeyi düşmana teslim etme, milletimizin boynuna esaret zincirini geçirme peşinde; yeri ne vatandır, ne millettir; milletimize olan kinini kusuyor…” şeklindeki bir üslup ve böyle ithamlar asla tasvip edilemez. Bu sözlerin sahibinin aynı zamanda Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı olması, doğuracağı sonuçlar bakımından daha da dikkat çekicidir.

Bütün insanlar iktidarın politikasını benimsemek zorunda değildir. İnsanlarımız, “Suriye’de ne işimiz var, İdlib’de ne işimiz var?” demek hakkına sahiptir. Yanlış bir politika yüzünden şehitler verdiğimizi söylemek hakkına sahiptir. Bunları ifade etmek ne hainliktir, ne de şerefsizliktir. Karşı düşünceleri bu şekilde nitelendirmek ancak totaliter rejimlerde olabilir.

Millî birlik böyle bir üslupla sağlanamaz. Tam tersine bu üslup millî birlikte ciddi gedikler açar. Nitekim AKP Genel Başkanının konuşmasının ardından CHP sözcülerinden biri de aynı üslupla cevap verince TBMM’de arzu edilmeyen bir kavga çıkmıştır. Yani millî birlik, birkaç saat içinde, milletin temsilcilerinin bulunduğu Mecliste parçalanmıştır. Millî birlik, cumhur ittifakı birliği demek değildir. Milletin bütün kesimlerinin, bütün partilerinin ittifakı demektir.

Uzun bir süreden beri bu üslubu kullanan AKP Genel Başkanını sağduyulu olmaya; üslubunu, millî birliği sağlama yönünde yumuşatmaya davet ediyor; bütün sivil toplum kuruluşlarının da Cumhurbaşkanını aynı şekilde sağduyulu olmaya davet etmesini bekliyoruz.

5 Mart 2020

MİLLÎ DÜŞÜNCE MERKEZİ

Yazar

MDM

Peki ben ne yapabilirim?
Bizi okuyor, beğeniyor ve “Peki ben ne yapabilirim?” diye soruyor musunuz? Bağış yaparak bizi destekleyebilirsiniz. Bağışlarınızla faaliyetlerimiz daha sık, daha geniş ve daha etkili olacaktır. TIKLAYINIZ!

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.