Taziye: Prof.Dr. Şakir Akça

Gazi Üniversitesi kurucu rektörümüz Prof.Dr. Şakir AKÇA Hocamızı maalesef kaybettik. Allah rahmet eylesin, mekanı cennet olsun.Ailesi, Gazi camiası ve sevenlerine başsağlığı diliyoruz.


Gazi Üniversitesi kurucu rektörümüz Prof.Dr. Şakir AKÇA Hocamızı maalesef kaybettik. Allah rahmet eylesin, mekanı cennet olsun.Ailesi, Gazi camiası ve sevenlerine başsağlığı diliyoruz.

Milli Düşünce Merkezi

Prof. Dr. Mehmet Şakir AKÇA
Ankara Diş Hekimliği Fakültesi Öğretim Üyesi

29.10.1933 tarihinde Elmalı’da doğdu. İlk ve Ortaokulu Elmalı’da tamamladı. Elmalı Ortaokulu’nun ilk öğrencilerinden olup, o günkü sistem içerisinde Bakanlık Belgeleri ile taltif edildi. Daha sonra lise öğrenimi için İstanbul Kabataş Erkek Lisesi’ne gitti. Adı geçen öğretim kurumunda da Bakanlık Belgeleri ile belirlenen kutlamalar ile taltif edildi. Lise öğrenimini normal süresinde tamamladıktan sonra, iki yıllık bir terki tahsil dönemini Elmalı’da babasının yanında tamamlayarak, üniversite sınavlarına katılarak 1953 yılında İstanbul Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesini kazanarak, yüksek öğrenim hayatına başladı.  eğitimini aksatmadan fakülteyi bitirerek askere gitti. Yedek Subaylığına Ankara Gülhane Askeri Tıp Akademisinde tamamladıktan sonra, memleketinde mesleğini icra etmeye başladı. Üç yıl süre ile çalıştıktan sonra Avrupa’ya gitti. Avrupa’da bir yıllık eğitim sonunda Ankara Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nin ilk kurucuları arasında bulunmak istendiğinden Avrupa’dan döndü. Ankara’da adı geçen fakültede çalışmasını sürdürmeye başladı. Bu yıl 1964 idi. 1964 yılında Ankara Üniversitesi’ ne intihamından sonraki yıllarda normal süreler içerisinde ihtisasımı, Doçentlik ve Profösörlüğümü tamamlayarak adı geçen kurumda hem öğretim üyesi hem de idari görevlerde bulundu. İdari görevleri 1975 yılında Kürsü Başkanlığı, 1977’de Senatörlük, 1978 yılında Dekanlık, 1982 yılında da Gazi Üniversitesi Kurucu Rektörlüğü görevlerinde bulundu. Üniversite hayatı boyunca gerek mesleki, gerekse sosyal muhtevalı yayınları mevcut olup, şimdiye kadar yayınlanmış olan bir mesleki kitabı, yayınlanmaya hazır ikinci bir mesleki kitabı ile kırkın üzerinde yerli ve yabancı mecmualarda mesleki yazıları yayınlanmış; bunların yanında Türkiye’deki muhtelif gazete ve mecmualarda da Milli Kültürümüz ve Türk insanının geleceği üzerinde neşredilmiş yazıları mevcuttur. 1987 yılında Rektörlük süresi dolduktan sonra kurucuları arasında bulunduğu Ankara Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Öğretim Üyeliği görevini sürdürmüştür. Prof.Dr. Şakir AKÇA, Ankara Aydınlar Ocağı Kurucu Üyesi’ydi. Ayrıca, Türk Ocakları Hars Heyeti Başkanlığını da yürütmekteydi.

Yazar

MDM

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.
Benzer Yazılar