Uygurlar ve Türkiye arasında oluşan kara lekeler

Amerika'da yaşayan bir Uygur Türkü olan Dr. Memet Emin (ABD Columbia Üniversitesi), 2018 yılının Nisan ve Aralık aylarında iki kez internet üzerinde 1117 kişinin katıldığı bir internet anketi üzerinden Türkiye'nin Doğu Türkistan politikalarının nasıl anlaşıldığını yorumluyor.


Dr. Memet Emin (ABD Columbia Üniversitesi) Amerika’da yaşayan bir Uygur Türküdür. Uygur Türkleri’nin maruz kaldıkları zulümler karşısında Türk hükümetinin sessiz kalma tutumunu dışarıdan gözetleyen bir Uygur Türkü olarak, bu konuda hissetikleri ve düşündüklerini kaleme alıyor.

“Ben 2010 ve 2013 yıllarında iki kez Türkiye’de bulundum ve toplam 24 gün kaldım. Türkiye’de uzun süre yaşamadığım için Türkiye’nin durumunu orada uzun süre ikamet edenler kadar iyi anlamayabilirim. Ama her gidişimde sanki kendi ülkeme dönmüşüm gibi bir duygu yaşadım. Bunun çeşitli nedenleri vardır, burada tek tek bahsetmeyeceğim, çünkü Uygur Türkleri ile Türkiye Türkleri arasındaki ortak tarih ve kan bağı hepimizce bilinen bir gerçektir. Ama ne yazıktır ki son birkaç yıldır Türkiye hükümetinin Uygurların maruz kaldıkları adaletsizlik ve tehditlere karşı sessiz kalması, özellikle milyonlarca Uygur Türkü’nün ceza kamplarına kapatılması olayına sessiz kalması, soydaş olan Uygur Türkleri ile Türkiye Türkleri arasında bazı yanlış anlamalara, suçlamalara ve eleştirmelere neden olmaktadır. Bu durumun belirtileri ve nedenleri çeşitlidir. Aşağıda bunlar hakkında konuşacağız.

Ben 2018 yılının Nisan ve Aralık aylarında iki kez internet üzerinde anket çalışması yaptım. Nisan ayında 871 kişi, aralık ayında ise 1117 kisi ankete katıldı.”

Anket sonuçları ve haberin devamı için, Uygur Akademisi’nin genel ağ sayfasını aşağıdaki linkten ziyaret edebilirsiniz.

http://akademiye.org/tr/?p=2630

Yazar

MDM

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.
Benzer Yazılar