Yakutistan’da bazı öğrenciler, pandemiye rağmen okula gitmeye devam edecek – Milli Düşünce Merkezi Millî Düşünce Merkezi - Dünyaya Türkçü Bakış

DUYURU   • Türk ilim dünyasının acı kaybı   • Söz konusu-6: Kadın ve çocuk şiddetinin arka planı (canlı)

Yakutistan’da bazı öğrenciler, pandemiye rağmen okula gitmeye devam edecek

Saha-Yakut Türklerinin yaşadığı Yakutistan’ın bazı okullarında, yeni tip koronavirüs (KOVİD-19) salgınına rağmen uzaktan eğitim uygulanamayacak.

5 Nisan 2020
Mete Korkmaz
Uzaktan Eğitim
Yakutistan valisi Aysen Nikolayev her yerde uzaktan eğitim sağlanmasının imkansız olduğunu açıkladı.

Yakutistan valisi Aysen Nikolayev’e atıfta bulunan yerel basın, uzak bölgelerde internet olmaması veya istenen seviyede çalışmadığı için her yerde uzaktan eğitim sağlanmasının imkansız olduğunu açıkladı.

Vali Cumhuriyetin tüm ortaokullarında 6 Nisan’da derslere başlayacağını belirtti. Bölgenin bazı kısımlarında öğrencilerin bir kısmının derslere uzaktan katılacağı bildirildi. Bununla birlikte, bazı kuzey bölgelerinde, özellikle erişilemeyen ve uzak yerleşimlerde, bu süreci İnternet üzerinden düzenlemek imkansız, dedi Vali. Çünkü orada internet bağlantısı çoğunlukla yok.

Daha önce, Rusya’da fakir ailelerden gelen çok sayıda okul çocuğunun ve öğrencilerin uzaktan eğitim için gerekli teknik araçlarının eksik olduğu bildirilmişti. Vali Nikolayev’e göre, şimdilik bu bölgelerde koronavirüs yayılma tehlikesi bulunmuyor.

Bugüne kadar Yakutistan’da 15 koronavirüs vakasının tespit edildiği biliniyor. Hastalığa yakalanan 4 kişinin iyileştiği, 11 hastanın ise bulaşıcı hastalıklar hastanesinde tedavi gördüğü aktarıldı.

Kaynak:QHA

Peki ben ne yapabilirim?
Bizi okuyor, beğeniyor ve “Peki ben ne yapabilirim?” diye soruyor musunuz? Bağış yaparak bizi destekleyebilirsiniz. Bağışlarınızla faaliyetlerimiz daha sık, daha geniş ve daha etkili olacaktır. TIKLAYINIZ!

Yazarın millidusunce.com'daki yazıları