Yeni Avrupa Ordusu…

Geçen pazar günü Odatv sitesinde "Krizin Perde Arkası... Yeni Avrupa Ordusu" başlığıyla ve Kayahan Uygur'un imzasıyla yayımlanan yazıda, AUKUS ve UKUSA gibi uluslararası askerî ittifakların sebep olduğu gelişmelere dair dikkat çekici görüşlere yer veriliyor.


AUKUS Bakanları

Kayahan Uygur, yazısında son günlerde konuşulan Fransa ile ABD arasındaki gerilimin ortaya çıkmasında, ABD’nin İngiltere dışındaki Batılı müttefiklerine danışmadan “AUKUS” adlı yeni bir askeri ittifakı kurmasının etkili olduğunu ileri sürüyor. Avustralya (A), Birleşik Krallık (UK) ve Amerika Birleşik Devletleri’nin (US) baş harflerinden oluşan ve “yeni NATO” olarak adlandırılan bu ittifak, Hint-Pasifik bölgesinde Çin’e karşı kurulmuştu.

Yazıda dikkat çekilen konular, şu başlıklarda özetlenebilir:

  • ABD’nin güdümünde kurulan AUKUS ittifakına potansiyel aday üye olarak görülen Hindistan ve Japonya şimdilik gelişmelerin dışında tutuluyor.

 

  • Bu gelişmeler, aslında yıllardır var olan ve dünyanın yeterince önem vermediği başka bir ittifakı gündeme getirdi: “UKUSA” yani Birleşik Krallık (UK)-ABD (US) Anlaşması. Bu ittifaka Avustralya, Kanada ve Yeni Zelanda da dâhildir. NATO’nun yanında ayrı bir ittifak olan bu beşli Anglosakson yapılanması, “Five Eyes” (Beş Göz) olarak adlandırılıyor. Öte yandan, bu ittifakın özel yapısı ve “Echelon” (kademe) adıyla bilinen ve dünyadaki 8 milyar insan arasındaki tüm iletişimi olduğu gibi kayıt altına alıp analiz etmeye yönelik programı büyük tepki uyandırdı. “Echelon” bugün ellinci yılında…

 

  • Bugünün en önemli ve stratejik askerî ittifakı olan AUKUS, bu yönüyle yeni NATO olarak görülmelidir. Kıta Avrupası ülkelerinin bu ittifaktaki yeri tartışmalı. Hint-Pasifik’te bazı stratejik üsleri olsa bile Fransa burada yer almayabilir, Almanya, İtalya, İspanya gibilerinin zaten yerleri olmayacağı ise kesindir

 

  • Bu çerçevede, önümüzdeki birkaç yıl oldukça kritik ve bilinmezlerle dolu.

 

26/09/2021 tarihinde odatv internet sitesinde yayımlanan yazının tamamına buradan ulaşılabilir.

 

Yazar

MDM

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.
Benzer Yazılar