506. Bilgi Şöleni – Azerbaycan’da Ermeni saldırısı ve Rusya kıskacı

22 Temmuz 2020 Çarşamba günü gerçekleştirdiğimiz Bilgi Şöleni'mizde Prof. Dr. Nesib Nesibli'yi konuk ettik. Kendisiyle Azerbaycan’da Ermeni saldırısı ve Rusya kıskacı başlıklı konumuzda, Ermenistan'ın Azerbaycan'a yaptığı saldırıyı konuştuk. Yayının tekrarını ekteki bağlantıdan izleyebilirsiniz.


22 Temmuz 2020 Çarşamba günü YouTube kanalımız ve Facebook sayfamızdan canlı olarak yayınlanan Azerbaycan’da Ermeni saldırısı ve Rusya kıskacı isimli Bilgi Şöleni’mizin tekrarını izlemek için aşağıdaki bağlantıyı kullanabilirsiniz.

506. Bilgi Şöleni’mizin bu haftaki konuğu Prof. Dr. Nesib Nesibli’ydi. Kendisi ile Azerbaycan’da Ermeni saldırısı ve Rusya kıskacını konuştuk.

Yayının genel akışında Ermenistan’ın genel tutumu ve sorunların tarihî gelişimi konuşulurken saldırıların arkasındaki Rus gölgesinin altı özellikle çizildi.

Prof. Dr. Nesib Nesibli Tovuz’daki durumu anlatırken, Tovuz’un Taş Oğuz demek olduğunu ve Oğuz yurdu olduğunu ifade etti. Benzer şekilde Erivan’ın da Türk yurdu olduğu ve buradaki mahalle ve semt isimlerinin Türkçe olduğunu ifade  ederek tek tek saydı. ABD, Fransa ve Rusya’daki Ermeni lobilerinin etkin çalışmalarına değindikten sonra, Uluslararası hukuktaki haklılığımıza rağmen meseleleri “güç” kullanımın halledeceğini aktardı ve “Bunu sokağa döken halkımız anladı.” diyerek diplomasideki yumuşak gücün bittiği yerde sert güç kullanımının önemine atıfta bulundu.

Karabağ’ın işgalinin sadece Azerbaycan’ın sorunu olmadığı, bütün Türk Dünyası’nın sorunu olduğunu da belirterek konuşmasının genel çerçevesini aktarmış oldu.

Yayını izlemek için aşağıdaki bağlantıyı kullanabilirsiniz.

Bilgi şölenlerimizden, Söz Konusu programlarımızdan ve gündem özel yayınlarımızdaki birbirinden kıymetli konuklarımız ile yaptığmız söyleşilerden anında haberdar olmak ve canlı yayına katılmak için YouTube üzerinden abone olabilir ve bildirimleri açabilirsiniz.

Yazar

MDM

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.
Benzer Yazılar