Abdulkadir Sezgin vefat etti

Derneğimizin üyelerinden, Ülkücü camianın içinde yetişmiş, akademisyen, yazar Sayın Abdulkadir Sezgin vefat etmiştir.


Derneğimizin üyelerinden, Ülkücü camianın içinde yetişmiş, akademisyen, yazar Sayın Abdulkadir Sezgin vefat etmiştir.

Merhumun cenazesi Salı günü öğle namazına müteakip Kocatepe Camii’nde kılınacak cenaze namazının ardından Bağlum Mezarlığı’na defnedilecektir.

Milliyetçi camianın ve Millî Düşünce Merkezi’nin kıymetli üyesi Abdülkadir Sezgin’e yüce Tanrı’dan rahmet, Sezgin ailesine ve camiamıza sabır ve başsağlığı diliyoruz.

Abdulkadir Sezgin kimdir?

1948 Yozgat doğumlu Sezgin İlk ve Orta öğrenimini Yozgat’ta tamamlamış, 1971 yılında İstanbul Yüksek İslam Enstitüsü’nden mezun olmuştur. 1970 yılında İstanbul Şehzade Camii Hatibi olarak memuriyet hayatına başlamış, Müftülük, Vaizlik, İl Müftü Yardımcılığı, Din Bilgisi ve Ahlâk Öğretmenliği, Diyanet Yayınevi Müdürlüğü, Başkanlık Merkezinde Uzmanlık, Şube Müdürlüğü, Müfettiş Yardımcılığı, Müfettişlik ve Başmüfettişlik gibi çeşitli görevlerde bulunmuştur. Abdulkadir Sezgin 2011 yılında emekli olmuştur.

Cumhuriyetin 50. yılında Müftü olarak bulunduğu Tekirdağ Malkara ilçesinde ‘Cumhuriyet Camii’ adıyla bir cami yaptırmış, Trakya bölgesinde İmam – Hatip Lisesini bu ilçede açtırmıştır. Seyid Ahmet Arvasi başkanlığında kurulan Türk Gençlik Vakfı’nın kurucuları arasında yer almaktadır.

Gazi Üniversitesi Türk Kültürü ve Hacı Bektaş Veli Araştırma Merkezi’nde 1988-2007 yılları arasında Bilim Kurulu Üyesi olarak görev yapmıştır.

1992-95 yılları arasında Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de Din Hizmetleri Müşaviri olarak görev yapmış ve Bakü Devlet Üniversitesi İlahiyat Fakültesinin açılmasında önemli rol oynamıştır.

Ankara Üniversitesi Türk İnkılâp Tarihi Enstitüsü’nde, ‘Cumhuriyet Döneminde Dini Hayatın Meselelerinin Tarihi Kökenleri’ tezi ile Yüksek lisans yaparak ‘Bilim Uzmanı’ olmuştur.

Hacı Bektaş Veli ve Bektaşilik, Sosyolojik Açıdan Alevilik ve Bektaşilik, Alevilik Deyince kitapları önemli eserleri arasındadır.

 

Yazar

MDM

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.
Benzer Yazılar